Structura

7 zasad skutecznej nauki niemieckiego

21 kwietnia, 2022
Strona główna » Blog » 7 zasad skutecznej nauki niemieckiego
zasady skutecznej nauki niemieckiego

Jak głosi znane niemieckie przysłowie: „Deutsche Sprache, schwere Sprache”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: „język niemiecki jest trudny”. Dobra informacja jest jednak taka, że nawet ten z pozoru skomplikowany język można polubić. Wystarczy tylko odrobina chęci, cierpliwości i znajomości kilku ważnych zasad, które ułatwią przyswojenie nowej wiedzy. Oto nasza szczęśliwa siódemka wskazówek dotyczących skutecznej nauki języka niemieckiego!

1. Przygotuj listę 1000 zwrotów

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z nauką języka niemieckiego, spróbuj przygotować listę 1000 najpopularniejszych słówek, które używane są w codziennych rozmowach. Mając tak duży zasób słownictwa, będziesz w stanie zrozumieć nawet do 80% języka pisanego. Jak stworzyć taką listę? Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce internetowej hasło „najczęściej używane słowa niemieckie”, a pojawią Ci się strony z gotowymi listami, które możesz wykorzystać do nauki.

2. Naucz się czasowników modalnych

Na pierwszy rzut oka gramatyka niemiecka wydaje się bardzo trudna i skomplikowana. By nie zniechęcać się do nauki już na samym początku, naucz się odmiany 6 czasowników modalnych:

– dürfen – mieć pozwolenie;
– sollen – mieć powinność;
– können – móc, umieć, potrafić;
– müssen – musieć;
– mögen – lubić, pragnąć;
– wollen – chcieć.

Dzięki temu łatwiej będzie Ci przejść do kolejnego etapu, czyli nauki pozostałych czasowników.

3. Naucz się niemieckiej składni

Jeżeli znasz już podstawowe słówka po niemiecku i wiesz, jak wykorzystać w zdaniu czasowniki modalne, czas teraz na naukę niemieckiej składni. W języku niemieckim często mamy do czynienia ze zdaniami, w których szyk wyrazów nieco różni się tego, który jest stosowany w języku polskim i angielskim. Istnieje jednak kilka prostych zasad dotyczących budowy zdań w języku niemieckim:

– każde zdanie musi mieć podmiot;
– rzeczowniki zawsze piszemy wielką literą;
– czasownik w zdaniu w szyku prostym lub przestawnym umieszczany jest na drugim miejscu;
– obok czasownika zawsze musi znaleźć się podmiot.

4. Znajdź kompana do nauki

Samodzielna nauka języka niemieckiego jest oczywiście możliwa, jednak znacznie łatwiej jest przyswajać nową wiedzę, gdy poznajemy język z drugą osobą. Świetnym pomysłem jest znalezienie przez Internet osoby na zbliżonym poziomie zaawansowania, z którą będziemy mogli ćwiczyć nie tylko konwersacje, ale np. powtarzać poszczególne partie materiału.

5. Zadbaj o systematyczność

Każdego dnia postaraj się poświęcić 15-30 minut na naukę nowych słówek, przeprowadzenie krótkiej rozmowy w języku niemieckim czy też przeczytanie niemieckojęzycznego artykułu w gazecie lub Internecie. Regularna nauka niemieckiego pozwala łatwiej i efektywniej przyswajać nowe informacje, a przy tym korzystnie wpływa na zwiększenie mobilizacji do nauki.

6. Korzystaj z aplikacji językowych

W Internecie dostępnych jest wiele aplikacji mobilnych, które pomagają w nauce języka niemieckiego. Często są to aplikacje bezpłatne, z których można korzystać w dowolnym momencie – podczas podróży, siedzenia w kolejce u lekarza, a nawet w trakcie uprawiania sportu! Lekcje w aplikacjach mobilnych są zazwyczaj bardzo krótkie, dzięki czemu stanowią świetną opcję dla osób zabieganych i tych, którym ciężko jest wygospodarować czas na naukę.

7. Nie wstydź się rozmawiać!

Staraj się używać języka niemieckiego wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Prawdopodobnie nie raz popełnisz różne błędy językowe i nie zawsze zrozumiesz odpowiedzi innych. Mimo to nie zniechęcaj się do dalszej nauki – ludzie z pewnością docenią Twoją ciężką pracę i pomogą w pokonaniu trudności językowych.

Jeśli jednak wymienione zasady to wciąż za mało albo wszystkie już stosujesz, pomyśl o kursie języka niemieckiego, który zapewni Ci najwyższy poziom organizacji nauki, jak i sprawnej komunikacji w języku obcym.