Structura

Certyfikat GOETHE-INSTITUT – ile kosztuje i dlaczego warto go zdobyć?

13 lipca, 2020
Strona główna » Blog » Certyfikat GOETHE-INSTITUT – ile kosztuje i dlaczego warto go zdobyć?

Czym jest certyfikat Goethe-Institut?

Goethe-Institut to działająca na całym świecie instytucja, której celem jest propagowanie niemieckiej kultury i języka. Jednym ze sposobów realizacji tego zadania jest organizowanie kursów z języka niemieckiego oraz wydawanie wspomnianych certyfikatów Goethe-Institut. Egzaminy są przeprowadzane na każdym poziomie zaawansowania, od A1 do C2, a w trakcie jego trwania sprawdzane są 4 umiejętności: mówienie, czytanie, słuchanie i pisanie.

Egzaminy na poziomach B1, B2 i C2 są modułowe. Oznacza to, że nie trzeba zdawać od razu całego egzaminu, a wystarczy zapisać się na poszczególne moduły, np. na mówienie, pisanie, czytanie lub słuchanie (każdy egzamin składa się z 4 modułów). Cechą charakterystyczną egzaminów modułowych jest mniejsza restrykcyjność zasad egzaminacyjnych. Jeżeli kursant podejdzie do całego egzaminu i powiedzie mu się tylko na jednym z czterech modułów, to z tego jednego modułu dostaje certyfikat, a trzy pozostałe może powtórzyć w innym terminie. †Inne zasady obowiązują w trakcie egzaminów na poziomach A1, A2 i C1, które nie są modułowe. Aby uzyskać certyfikat, trzeba zdać od razu wszystkie 4 moduły egzaminu.

Dlaczego warto znać język niemiecki i uzyskać certyfikat Instytutu Goethego?

Językiem niemieckim posługuje się nie tylko 83 milionów osób w Niemczech, ale także kilkadziesiąt milionów mieszkańców państw ościennych, takich jak Austria, Belgia, Liechtenstein, Luksemburg czy Szwajcaria. Jest on także językiem urzędowym regionu autonomicznego we Włoszech, Trydentu-Górnej Adygi. Szacuje się, że jest on językiem ojczystym dla prawie 130 milionów ludzi, a dodatkowo ponad 80 mln osób potrafi się nim porozumiewać jako językiem obcym.

Grupa ludzi, z którymi możesz się komunikować dzięki znajomości języka niemieckiego, jest więc bardzo duża, szczególnie w Europie. Ta umiejętność szczególnie może Ci się przydać w poszukiwaniach pracy. Obecnie wiele firm na rynku polskim działa we współpracy z niemieckimi spółkami, od swoich pracowników wymagają więc dobrej znajomości języka niemieckiego. Egzamin Instytutu Goethego otwiera drogę do niejednej lukratywnej oferty pracy, ponieważ uzyskanie certyfikatu jest dla pracodawcy jasnym wskazaniem Twoich umiejętności. Jest to także ceniony dokument w przypadku przeprowadzki za granicę w związku z pracą lub studiami na uczelni wyższej.

Wiesz już, dlaczego warto się uczyć języka niemieckiego i co zyskasz dzięki zdobyciu certyfikatu Goethe-Institut. Jakie są jeszcze inne zalety uczestnictwa w tym egzaminie? Zapewnia gwarancję jakości, ponieważ Goethe-Institut jest członkiem ALTE – Stowarzyszenia Testerów Językowych w Europie. Celem działalności stowarzyszenia jest promowanie uczciwej i dokładnej oceny umiejętności językowych. Egzamin jest więc realnym sprawdzianem biegłości językowej i możesz być pewny, że w trakcie jego trwania zostaniesz sprawiedliwie sklasyfikowany.

Ile kosztuje egzamin Goethe-Institut i gdzie można go zdobyć?

Ceny egzaminu Instytutu Goethego zależą od interesującego nas poziomu zaawansowania – najtańsze są testy z najniższych poziomów (A1, A2) a najdroższe z najwyższych, czyli C1 i C2. Ceny za certyfikat Goethe-Institut zaczynają się od 160 zł, a kończą na kwocie 830 zł. Jeśli szukasz centrum egzaminacyjnego, które posiada uprawnienia do przeprowadzenia egzaminów i wydawania certyfikatów, to jedyną taką placówką w woj. śląskim jest Szkoła Języka Niemieckiego Structura. To tam możesz zdać egzamin Goethe-Institut, którego pozyskanie da Ci nowe możliwości na rynku pracy czy też w przypadku aplikacji na renomowane uczelnie wyższe. Szkoła Języka Niemieckiego Structura wydaje certyfikaty już w dniu zaliczenia egzaminu ustnego. Najbliższa sesja rozpocznie się 28 sierpnia, a zapisy online potrwają do 7 sierpnia.