Structura

Czy niemiecki jest trudny?

24 stycznia, 2022
Strona główna » Blog » Czy niemiecki jest trudny?
czy język niemiecki jest trudny

Język niemiecki od wielu lat wygrywa w rankingach na najmniej lubiany język, którego uczą się Polacy. Na niechęć do nauki niemieckiego wpływa wiele czynników, jednak za najważniejsze z nich uważa się nieprzyjemne brzmienie, skomplikowane słownictwo i trudną wymowę. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy język niemiecki jest trudny do nauczenia i czy faktycznie wymaga od nas dużego poświęcenia?

Czy język niemiecki jest trudny do nauki?

Większość osób rozpoczyna swoją przygodę z językiem niemieckim w szkole i już wtedy stwierdza, że nigdy nie będzie w stanie go zrozumieć. Jest to spowodowane głównie dużą ilością materiału, jaki uczniowie muszą przyswoić podczas zajęć lekcyjnych. Stąd też bierze się często powielane, błędne stwierdzenie, że nauka niemieckiego jest trudna i zarezerwowana wyłącznie dla miłośników tego języka.

Jedną z pierwszych przeszkód, jakie uczniowie napotykają podczas lekcji niemieckiego, jest gramatyka, a dokładnie niemieckie rodzajniki: der, die, das. To właśnie one często stają się powodem, dla którego przedwcześnie zniechęcamy się do dalszej nauki. Warto jednak wiedzieć, że wbrew pozorom niemiecka gramatyka jest bardzo logiczna i wymaga od nas jedynie znajomości podstawowych zasad konstruowania prostych wypowiedzi.

Trudne słówka po niemiecku

Niemieckie słownictwo i jego wymowa to kolejne aspekty, które nie tylko przysparzają trudności podczas nauki niemieckiego, ale także mogą wzbudzać niechęć do dalszej nauki. Tymczasem fonetyka niemiecka nie jest wcale tak straszna – głoski wymawiane są zazwyczaj bardzo wyraźnie, a wiele z nich brzmi podobnie, dzięki czemu nie powinniśmy mieć problemów z ich zrozumieniem.

Dla wielu osób największym utrapieniem podczas nauki niemieckiego jest wymawianie słówek z „r” (Rollen-R), które starają się rolować na wszelkie możliwe sposoby. Na szczęście i w tym przypadku świetnie sprawdza się słynne powiedzenie: Übung macht den Meister (praktyka czyni mistrza). W związku z tym wystarczy, że zadbamy o odpowiednie ułożenie języka, a na pewno uda nam się uzyskać typowo niemieckie „r”, bez charakterystycznych wibracji. Co więcej, jeżeli zależy nam na dobrym akcencie, warto obyć się z językiem podczas codziennych sytuacji – słuchać niemieckojęzycznych piosenek, oglądać filmy lub rozmawiać z rodowitymi Niemcami.

Język niemiecki – nie taki diabeł straszny, jak go malują

Chociaż język niemiecki nie należy do najłatwiejszych języków, to jego nauka może przypominać nam układanie kostki Rubika. Początkowo, gdy nie znamy jeszcze zasad, może wydawać się to niemożliwe do zrozumienia, jednak w miarę poznawania kolejnych schematów widzimy, że jest w tym zachowana pewna logika, a każdy element wynika z innego. Wystarczy zatem, że poświęcimy trochę czasu na przećwiczenie podstaw, a z czasem zauważymy, jak coraz bliżej nam do poziomu mistrza – zarówno w układaniu kostki Rubika, jak i nauce niemieckiego.

Kolejna dobra informacja jest taka, że początkowe trudności z gramatyką i słownictwem wcale nie wykluczają nas z prowadzenia dialogów z obcokrajowcami. Niemcy są pozytywnie nastawieni do osób, które dopiero uczą się ich języka i często zupełnie nie zwracają uwagi na to, czy prawidłowo stosujemy czasy lub rodzajniki. W rozmowach najważniejsza jest dla nich komunikatywność, którą z pewnością zdobędziemy, ucząc się nowego słownictwa i pracując nad akcentem.

Jeżeli nie jesteś pewny, czy uda Ci się samodzielnie opanować naukę niemieckiego w domu, zapoznaj się z ofertą kursów oferowanych przez naszą Szkołę Języka Niemieckiego Structura. Decydując się na naukę razem z nami, przekonasz się, że nauka niemieckiego wcale nie musi być trudna i skomplikowana!