Structura

Czy warto zacząć uczyć się niemieckiego jako dorosły?

7 września, 2020
Strona główna » Blog » Czy warto zacząć uczyć się niemieckiego jako dorosły?

Wiele osób chciałoby zacząć naukę języka niemieckiego jako dorośli. Mobilizują ich różne czynniki – jedni chcą znaleźć lepszą pracę, inni chcą wyjechać do Niemiec, ale obawiają się, że bez znajomości języka sobie nie poradzą, a jeszcze innych po prostu fascynuje ten język i kultura. Często można jednak usłyszeć rozmaite wymówki, dotyczące utrudnionego przyswajania nowych informacji ze względu wiek. Czy faktycznie nauka języka niemieckiego dla dorosłych osób jest tak trudna?

“Dzieci uczą się szybciej”

Czy popularne stwierdzenie, że dzieci uczą się języków szybciej i z większą łatwością jest prawdą? I tak, i nie. Naukowcy uważają, że małe dzieci faktycznie osiągają lepsze wyniki szczególnie na początkowym etapie nauki języka, ponieważ mają więcej czasu na jego poznanie, łatwiej zapamiętują nowe słówka, nie mają bariery przed mówieniem, a sama nauka języka niemieckiego jest dla nich zabawą. Dorośli najczęściej nie mają tak wiele czasu jak dzieci, które w poznawaniu języka są też wspierane przez swoich rodziców czy nauczycieli. Osoby starsze mogą więc przeznaczyć w ciągu dnia mniej minut na naukę, a w dodatku ich uwagę absorbują także inne codzienne obowiązki, takie jak praca czy opieka nad domem. To sprawia, że nauka języka niemieckiego może na początku sprawiać im więcej trudności.

 

Badacze wskazują jednak, że dorośli mają bardzo istotną przewagę w nauce języka niemieckiego – znajomość gramatyki. Ze względu na lepiej wykształcone i rozwinięte zdolności poznawcze, szybciej od dzieci pojmują niuanse decydujące o użyciu danego czasu czy też łatwiej im będzie zrozumieć bardziej zaawansowane mechanizmy stosowania określonych form czy wyrażeń.

Nauka języka niemieckiego jako dorosły – od czego zacząć?

Czy warto więc zacząć uczyć się języka jako dorosły? Oczywiście, że tak. Nie ma żadnych przeszkód, aby osoba dorosła nauczyła się języka niemieckiego od podstaw. Najważniejsza jest motywacja, regularna nauka i przede wszystkim czas – trzeba mieć świadomość, że magiczne sposoby na opanowanie języka obcego w miesiąc nie istnieją. Cierpliwość jest najważniejsza, ponieważ dorosłe osoby zwykle nie mogą poświęcić na naukę tak dużo czasu, jak ich dzieci.

 

Z tego względu dobrym rozwiązaniem jest nauka języka niemieckiego w szkole językowej, która pozwoli na usystematyzowanie pracy nad językiem. Ponadto wsparcie wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej, potrafiącej dostosować program do indywidualnych potrzeb kursanta, może znacznie przyspieszyć proces poznawania języka. Kluczowe jest także poprawne mówienie w języku niemieckim, i o ile można samemu uczyć się nowych wyrażeń, o tyle rozmowa z drugą osobą, która w dodatku potrafi skorygować ewentualne błędy w wymowie czy gramatyce, jest w trakcie nauki języka niemieckiego nieoceniona.

 

Ważny jest także stały kontakt z językiem, żeby nie ograniczać się tylko do lekcji w szkole językowej – warto zacząć oglądać filmy z niemieckim lektorem lub napisami, słuchać podcastów w tym języku czy też korzystać z aplikacji na telefon do nauki słówek – im częściej obcujemy z niemieckojęzycznymi treściami, tym szybciej opanujemy sam język.

Jakie korzyści zapewni Ci nauka języka niemieckiego w wieku dorosłym?

Nauka języka niemieckiego jako dorosły z pewnością otwiera nowe ścieżki kariery zawodowej. Sprawne posługiwanie się językiem obcym bardzo dobrze działa na naszą pewność siebie i umożliwia nawiązywanie kontaktów z osobami z innych państw. Nauka języka ma także świetny wpływ na pracę naszego mózgu – usprawnia zdolności poznawcze i redukuje ryzyko ich spadku wraz z wiekiem, poprawia pamięć czy zwiększa koncentracje. Uczenie się i mówienie w języku niemieckim ma więc bardzo pozytywny wpływ na nasze życie.

 

Warto zacząć uczyć się języka niemieckiego jako dorosły i nie należy kierować się przeświadczeniem, że nie ma się talentu do języków lub jest się za starym na naukę. Wystarczy być cierpliwym i zmobilizowanym, a gdy ma się dodatkowo wsparcie dobrych nauczycieli, nauka języka może okazać się prawdziwą przyjemnością.