Structura

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

3 lutego, 2022
Strona główna » Blog » Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?
dlaczego warto uczyć się niemieckiego

Język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Statystyki wskazują, że niemal 130 milionów ludzi posługuje się nim jako językiem ojczystym. Co więcej, niemiecki jest językiem urzędowym w aż 5 krajach: Niemczech, Austrii, Belgii, Liechtensteinie oraz Luksemburgu. I chociaż wciąż pokutuje przeświadczenie, że niemiecki jest trudny do nauki, to istnieje wiele powodów, dlaczego warto uczyć się tego pięknego języka. Poznaj kilka z nich!

Niemcy są jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie

Niemcy są największą gospodarką w całej Europie oraz czwartą co do wielkości gospodarką na świecie. Jest to także najbardziej wpływowy kraj członkowski w Unii Europejskiej, zarówno w kontekście politycznym, jak i gospodarczym. Niemieccy pracownicy otrzymują bardzo dobre wynagrodzenie za swoją pracę – ich średni dochód jest znacznie wyższy niż w przypadku innych krajów europejskich. Co więcej, przysługuje im nawet do 6 tygodni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku, podczas gdy w Polsce pracownicy mogą skorzystać z zaledwie 20 lub 26 dni wolnych od pracy. A to zaledwie kilka z wielu powodów, dlaczego warto uczyć się niemieckiego!

Znajomość języka niemieckiego stwarza lepsze warunki rozwoju zawodowego

Wysokie tempo rozwoju gospodarczego Niemiec sprawia, że niemieckie firmy są uważane za światowych liderów rynkowych, czego przykładem są tacy giganci jak np. Volkswagen, BMW, Lufthansa czy też Siemens. Wielu z nich ma swoje oddziały również w Polsce, dlatego też osoby, które nie planują przeprowadzki do naszego zachodniego sąsiada, mogą wykorzystać znajomość języka niemieckiego podczas aplikacji na wybrane stanowisko w Polsce. Co ciekawe, szacuje się, że umiejętność posługiwania się językiem niemieckim jest cenną wartością, która może przynieść wzrost płac o około 4%.

Język niemiecki otwiera drzwi do międzynarodowego środowiska akademickiego

Niemcy są bardzo popularnym krajem wśród studentów nie tylko ze względu na możliwość studiowania na jednym z wielu prestiżowych uniwersytetów, a także z uwagi na fakt, że edukacja w Niemczech jest w wielu placówkach bezpłatna. Niemieckie uniwersytety cieszą się doskonałą renomą, a dyplom uzyskany na tych uczelniach jest wysoko ceniony przez pracodawców na całym świecie. Warto przy tym dodać, że osoby, które zdecydują się na wymianę studencką do Berlina, będą mogły przekonać się, jak wygląda życie w jednym z najlepszych miast studenckich na świecie.

Język niemiecki ułatwia komunikację

Nawet jeśli nie planujesz przeprowadzki do Niemiec, a studiowanie w tym kraju nie jest Twoim marzeniem, w pewnym momencie przekonasz się, że mieszkańców Niemiec możesz spotkać na całym świecie. Uważa się, że są oni rekordzistami, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy na podróże międzynarodowe, do czego z pewnością przyczynia się fakt, że niemiecki należy do dziesięciu najczęściej używanych języków na całym świecie. Niemcy mogą z łatwością komunikować się podczas podróżowania po świecie, dlatego jeśli i Ty kochasz poznawać nowe miejsca, zadbaj o dobrą znajomość języka niemieckiego – to duży atut, który przyda się podczas rozmów z obcokrajowcami.

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Chociaż wspomnieliśmy zaledwie o kilku atutach znajomości niemieckiego, to pamiętajmy, że powodów, dla których warto poznać ten język, jest nieskończenie wiele. Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany, czy to dobry pomysł lub masz wrażenie, że nauka niemieckiego zajmie Ci zbyt dużo czasu, zastanów się nad wzięciem udziału w kursie językowym. Podczas zajęć w szkole językowej przekonasz się, że nabycie nowych umiejętności może przynieść Ci wiele korzyści, a przy tym stanie się ciekawą przygodą!