Structura

Dlaczego warto znać niemiecki?

1 czerwca, 2020
Strona główna » Blog » Dlaczego warto znać niemiecki?

Niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie
​Posługuje się nim blisko 120 milionów ludzi – dla takiej liczby osób jest językiem ojczystym. Wykorzystasz go nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii i Szwajcarii, w Luxemburgu i Lichtensteinie. Pomoże Ci się porozumieć we wschodniej Francji, Belgii, Holandii, Danii, a nawet w północnych Włoszech. Posługują się nim również Czesi oraz mieszkańcy Rumunii, a nawet Rosji. Wyjeżdżając dalej poza kontynent, zaskoczy fakt, że niemieckiego używa się również w afrykańskiej Namibii.

Niemcy mają jedną z najsilniejszych gospodarek na świecie
Niemcy – największa potęga gospodarcza Unii i jedna z większych na świecie, która cały czas się rozwija dzięki sektorowi samochodowemu, elektronicznemu, maszynowemu, chemicznemu, nanotechnologii i sektorowi ochrony środowiska. Niemieckie produkty cieszą się na świecie uznaniem i zaufaniem dzięki czemu Niemcy są drugim, największym na świecie eksporterem. Szwajcaria z kolei – inny kraj niemieckojęzyczny, ma jeden z najwyższych standardów życia na świecie.

Znajomość niemieckiego otwiera możliwości biznesowe
Niemcy są atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów zagranicznych. Na ich terenie znajduje się blisko 500 największych firm na świecie. Łącznie działa tu 45 tys. firm zagranicznych. Japończycy – druga najpotężniejsza gospodarka świata – zrozumieli jakie korzyści może przynieść nauka języka niemieckiego – aż 68% japońskich studentów uczy się tego języka. W USA firmy niemieckie otworzyły blisko 700 000 miejsc pracy, a kandydaci wykazujący się znajomością języka niemieckiego, zdobywali w procesach rekrutacyjnych więcej punktów niż ci, którzy posiadali liczniejsze inne talenty, ale nie władali niemieckim.

Niemcy są innowatorami
Gutenberg – druk, Hertz – fale elektromagnetyczne, Ehrlich – chemioterapia, Einstein – teoria względności. 4 z najbardziej innowacyjnych na świecie firm mają siedzibę w Niemczech. Kraj ten znajduje 3 miejsce na świecie ze względu na liczbę zgłoszeń patentowych, a niemieckie firmy każdego roku wprowadzają na rynek nowe produkty. Niemcy eksportują produkty high-tech i nowe technologie. W Monachium znajduje się aż 115 firm zajmujących się biotechnologią, a w całym kraju jest ich ok 600! Drezno stało się stolicą produkcji mikroprocesorów, a 2/3 największych targów technologicznych na świcie (CeBIT, IFA) odbywa się właśnie tu.

Niemcy uwielbiają podróżować
Niemcy mają 6 tygodni urlopu i stać ich na podróżowanie. 3/4 urlopów spędzają w obcych krajach więc masz realną szansę na spotkanie ich w czasie swoich wakacji – praktycznie w każdym miejscu, do którego się wybierzesz. Kraje śródziemnomorskie i USA to zdecydowanie ich ulubione kierunki wyjazdowe. Podobnie jak Karaiby. Przemysł turystyczny w Niemczech kwitnie, z czego korzystają również Polacy coraz częściej kupujący wycieczki zagraniczne w niemieckich biurach podróży.

Jedna na dziesięć książek wydawana jest w języku niemieckim
80 000 tytułów rocznie publikują niemieckie wydawnictwa. To nie jest język przeszłości – wielu naukowców i badaczy posługuje się tym właśnie językiem w swoich pracach, a ponieważ tylko niewielki odsetek jest tłumaczony na obce języki, tylko znajomość niemieckiego pozwala sięgać po wybitne tytuły.

Bogate dziedzictwo kulturowe krajów niemieckojęzycznych
Niemcy noszą miano kraju “Dichter und Denker” – poetów i myślicieli. Goethe, Thomas Mann, Franz Kafka, Hermann Hesse i inni. 10 nagród Nobla w dziedzinie literatury. A muzyka? Mozart, Bach, Beethoven, Strauss, Wagner – do dziś Wiedeń jest międzynarodowym centrum muzyki. Filozofia? Kant, Hegel, Marks, Nietzsche mieli wpływ na współczesne społeczeństwo. Psychologia? Freud i Jung na zawsze zmienili sposób myślenia o ludzkim zachowaniu.
Poza tym naukowcy z krajów niemieckojęzycznych zdobyli kilkadziesiąt nagród Nobla w dziedzinie chemii, fizyki i medycyny.
Znajomość języka niemieckiego ułatwia i poszerza dostęp do niezliczonych dzieł literatury, muzyki, nauki.