Structura

Dofinansowanie do nauki języka niemieckiego – jak je zdobyć?

17 czerwca, 2021
Strona główna » Blog » Dofinansowanie do nauki języka niemieckiego – jak je zdobyć?
dofinansowanie do nauki niemieckiego

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na naukę lub doskonalenie swoich umiejętności podczas różnego rodzaju kursów, w tym m.in. kursów językowych. Problemem dla wielu osób są jednak kwestie finansowe, które często uniemożliwiają wzięcie udziału w kursie i podniesienie kompetencji językowych. W jaki sposób zdobyć dofinansowanie do nauki języków obcych i rozpocząć swoją przygodę z niemieckim?

Dofinansowanie do nauki języka ze środków unijnych

Pod pojęciem funduszy europejskich kryją się środki finansowe Unii Europejskiej, które mają na celu wspomagać gospodarkę państw członkowskich i zwiększać możliwości kształcenia mieszkańców, czego efektem ma być zmniejszenie bezrobocia w kraju. Od wielu lat jednym z największych beneficjentów środków unijnych jest Polska, która korzysta m.in. z pomocy regionalnej, bezpośrednio przyczyniając się do redukcji bezrobocia w danym regionie.

Co ważne, na stronie internetowej Funduszy Europejskich co jakiś czas pojawiają się informacje na temat szkoleń i kursów współfinansowanych ze środków unijnych. Zdarza się, że są to oferty dotyczące darmowych, kilkumiesięcznych szkoleń, które kończą się praktykami, a czasami są to kursy z dofinansowaniem do nauki języków obcych. Ze wsparcia unijnego mogą skorzystać osoby fizyczne w każdym wieku, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, jak również przedsiębiorcy, którzy potrzebują pomocy finansowej, by móc realizować swój projekt.

Dofinansowanie do nauki języków obcych z projektu OPEN

Projekt OPEN (Ogólnopolski Program Edukacji Narodowej) to kolejny sposób na otrzymanie dofinansowanie od nauki języka. W ramach tego programu możemy uzyskać nieoprocentowaną pożyczkę na kurs językowy, rozłożyć płatność nawet do 60 rat 0% (w zależności od czasu trwania kursu), a w wielu przypadkach otrzymać do 25% umorzenia kosztów danego szkolenia. Projekt jest dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego i chociaż wiąże się z koniecznością wypełnienia wielu dokumentów, znaczna część aplikujących osób uzyskuje wsparcie niezbędne do udoskonalania umiejętności językowych.

Z pożyczki w ramach projektu OPEN mogą skorzystać wszystkie osoby pełnoletnie, mieszkające w Polsce i posiadające zdolność do spłaty zobowiązania (wykazujące odpowiednie przychody lub posiadające zabezpieczenie pożyczki).

Dofinansowanie nauki języków w ramach działań POWER

Pożyczki na kształcenie” to kolejny sposób na uzyskanie nieoprocentowanej pomocy zwrotnej na kształcenie ustawiczne osób dorosłych zamieszkujących w Polsce. Środki te pozyskiwane są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), nad którym czuwa Ministerstwo Rozwoju. Zasady przydzielania dofinansowania do nauki języków obcych wyglądają niemal identycznie jak w Projekcie OPEN. Każdy z uczestników projektu może otrzymać pomoc zwrotną w wysokości od 600 zł do 30 000 zł, która przekazywana jest do instytucji edukacyjnej na finansowanie wybranej formy kształcenia.

Dofinansowanie kształcenia z Urzędu Pracy

Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, mogą skorzystać ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego, o które występuje ich pracodawca. Środki te można przeznaczyć na dofinansowanie kształcenia ustawicznego, które podejmowane jest przez pracodawcę oraz pracowników. Urząd Pracy finansuje wówczas 80% kosztów szkolenia (pozostałe 20% zobowiązany jest zapłacić pracodawca) lub 100% w przypadku mikroprzedsiębiorców, którzy zatrudniają do 10 osób.

Zainwestuj w swój rozwój zawodowy – zapoznaj się z naszą ofertą kursów w szkole językowej Structura, sprawdź, z jakiej formy dofinansowania do nauki języka możesz skorzystać i już dziś rozpocznij skuteczną naukę języka niemieckiego!