Structura

Ekologia jest dla nas ważna – jak dbamy o środowisko?

5 listopada, 2020
Strona główna » Blog » Ekologia jest dla nas ważna – jak dbamy o środowisko?

Podstawową misją szkoły języka niemieckiego Structura jest skuteczne nauczanie naszych podopiecznych i pomoc w nauce języka niemieckiego. Mamy jednak także inne cele, związane z wartościami, które wyznajemy i są dla nas ważne. Chcemy, aby Structura została najbardziej ekologiczną szkołą językową w Polsce – podejmujemy wiele działań, które mają pomóc w ochronie środowiska.

Przyszłość jest ważna

Nauka języka niemieckiego to inwestycja. Poznając język, uczysz się nowych słów, konstrukcji gramatycznych i zwrotów, aby na przestrzeni kolejnych lat móc się nim płynnie posługiwać. Ma to przynieść Ci realne korzyści, takie jak lepszą pracę czy możliwość swobodnego komunikowania się z ludźmi z zagranicy. Robisz to z myślą o przyszłości – a my w tym Ci pomagamy. Pomyśl też o przyszłości naszego środowiska, która ze względu na występujące zanieczyszczenia jest zagrożona. W Structurze zawsze staramy się myśleć długoterminowo, dlatego tak dużą wagę przykładamy do ekologii.

 

Chcemy zneutralizować ślad węglowy naszej działalności, ponieważ skutki postępujących zmian klimatu są coraz mocniej odczuwalne. W tym celu realizujemy program Structura FUTUR2, w ramach którego stale wprowadzamy nowe proekologiczne rozwiązania w naszej szkole. W pierwszej kolejności zrezygnowaliśmy całkowicie z jednorazowych kubków i zamieniliśmy je na szklanki i filiżanki. Czy wiecie, że dzięki temu uda nam się zredukować roczne ilość odpadów aż o około 20 tysięcy pojedynczych utensyliów? Pomyślcie, jakich zmian można by dokonać, gdyby wszystkie przedsiębiorstwa zdecydowały się na podobny krok.

Zneutralizowanie śladu węglowego

Co jeszcze zrobiliśmy? We wszystkich salach szkoleniowych i częściach wspólnych zamontowaliśmy energooszczędne oświetlenie LED. Wykorzystujemy także nowoczesne technologie do kontroli zużycia energii w urządzeniach elektrycznych, programując ogrzewanie wody na określone godziny. Do drukowania materiałów dla kursantów wykorzystujemy ekologiczny papier z odzysku lub/i produkowanego drewna, pozyskiwanego w sposób odpowiedzialny i nienaruszający zasad ochrony środowiska. Foliopaki, w których wysyłamy paczki są biodegradowalne i pochodzenia organicznego, a nie plastikowe – podobnie jak długopisy, których używamy. Samą wysyłkę realizujemy za pomocą Paczkomatów, ponieważ to rozwiązanie generuje o 75% mniejszą emisję CO2 niż usługi kurierskie.

 

Dla kursantów przygotowaliśmy także spory zapas toreb bawełnianych, które można wykorzystywać w pracy i codziennym życiu. Są nie tylko ekologiczne, ale też wytrzymałe i gustowne. Można w nich przenosić tablety czy laptopy, które w Structurze wykorzystujemy, gdy tylko jest taka możliwość – dzięki digitalizacji nie produkujemy zbędnych dokumentów i nie marnujemy papieru. Zapisy online, elektroniczne dzienniki, a także tak popularne dziś lekcje zdalne umożliwiają wygodną i skuteczną naukę, ograniczając emisję CO2 do atmosfery.

Nasz cel – najbardziej ekologiczna szkoła językowa w Polsce

Choć pandemia koronawirusa opóźnia realizację naszych planów, cel pozostaje niezmienny – uzyskać certyfikat CO2 neutral. To projekt realizowany z organizacją My Climate Deutschland, w którym zobowiązaliśmy się do wpłacania środków na rzecz ich działalności w zamian za działania proekologiczne, np. sadzenie drzew. Wysokość środków, które przeznaczamy na My Climate Deutschland zależy od ilości dwutlenku węgla, którą rocznie wytwarza nasza działalność biznesowa, a której nie udało nam się zneutralizować. Monitorujemy te wartości i bilansujemy je poprzez zaangażowanie się w działalność organizacji.

 

Kolejnymi etapami w dążeniu do poprawy sytuacji środowiska będą projekty proekologiczne realizowane przez naszą szkołę językową oraz wprowadzenie polityki RE-USE materiałów edukacyjnych. Mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli uskutecznić wyznaczone cele!