Structura

Fiszki, czyli sposób na skuteczną naukę niemieckiego dla wzrokowców

5 sierpnia, 2021
Strona główna » Blog » Fiszki, czyli sposób na skuteczną naukę niemieckiego dla wzrokowców
niemieckie fiszki

Około 65% społeczeństwa z całego świata to wzrokowcy – czyli osoby, które zapamiętują informacje poprzez obrazy. Ucząc się języka obcego, znacznie łatwiej jest im przyswajać nowe słówka, które są zapisane na papierze, niż słuchać innych osób, np. podczas wykładów. Obecnie istnieje wiele metod nauki języka niemieckiego dla wzrokowców, w tym m.in. fiszki. Nauka słówek jest dzięki nim nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim efektywna. Czym są fiszki i jak zrobić je samodzielnie?

Fiszki – co to jest?

Fiszki to popularne w ostatnim karteczki, które bazują na prostym mechanizmie pytanie-odpowiedź. Chociaż sama ich koncepcja kojarzy nam się przede wszystkim z okresem przedszkolnym i szkolnym, to okazuje się, że świetnie sprawdzają się także w przypadku dorosłych, którzy chcą uczyć się nowego języka obcego, np. niemieckiego. Fiszki to małe, dwustronne karteczki, na których po jednej stronie umieszczane jest słówko w języku niemieckim, a po drugiej – tłumaczenie tego słówka.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje gotowych fiszek – zarówno te w wersji papierowej, które są wręcz idealnym sposobem nauki języka dla wzrokowców, jak również w wersji elektronicznej, które umożliwiają nam także naukę wymowy słówek oraz całych wyrażeń. Wówczas stają się one świetną opcją także dla słuchowców, czyli osób, które preferują przyswajanie słownictwa ze słuchu.

Jak zrobić fiszki?

Jak już wspomnieliśmy, w księgarniach stacjonarnych i sklepach internetowych znajdziemy duży wybór gotowych zestawów fiszek. Warto jednak pamiętać, że możemy zrobić je samodzielnie w domu, wykorzystując w tym celu kilka prostych przyrządów. Wystarczy, że zaopatrzymy się w długopis, kartkę papieru oraz nożyczki. Z dużego kartonu wycinamy małe, prostokątne karteczki, na których po jednej stronie wypisujemy słówko w języku niemieckim, którego chcemy się nauczyć, a na drugiej tłumaczenie tego słówka.

Osobom, które są na wyższym poziomie zaawansowania w nauce niemieckiego, polecamy zapisywanie tłumaczenia słówka (na przykład: lampa – przedmiot oświetlający pomieszczenia) w języku niemieckim. By zwiększyć skuteczność nauki języka, na fiszce możemy także zapisać przykład użycia danego słówka w zdaniu, co pozwoli na łatwiejsze jego zapamiętanie. Ciekawym pomysłem jest tworzenie kolorowych fiszek, na których możemy zapisywać słówka tematycznie (np. zielone karteczki dla słówek związanych z rzeczownikami, a niebieskie z czasownikami).

Czy fiszki są skuteczne w nauce języka?

W szkole językowej Structura skupiamy się na nauce poprzez konwersację, ale także polecamy naszym kursantom samodzielne tworzenie fiszek, które przyspieszają, a przy tym także umilają naukę języka niemieckiego. Metoda ta niesie ze sobą wiele korzyści, w tym m.in. możliwość przyswajania nowej wiedzy w małych porcjach, czyli takich, które są najkorzystniejsze dla naszego mózgu.

Jeśli zadbamy o regularne powtarzanie określonych partii materiału, co jest niezwykle istotne w procesie przyswajania nowych umiejętności językowych, możemy mieć także pewność, że dzięki fiszkom łatwiej będzie nam zapamiętać nowe słówka.  Co ważne, fiszki to małe karteczki, które nie zajmują wiele miejsca w torbie lub plecaku, dlatego też możemy zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie. Naukę słówek z fiszkami możemy zatem rozpocząć np. podczas czekania w kolejce u lekarza, w autobusie, tramwaju, a nawet w kolejce do kasy w sklepie.

Niemiecki z fiszkami to prosty i wygodny sposób na naukę nowych słówek, jednak by przyniósł zamierzone rezultaty, ważna jest sumienność i systematyczność. Spróbuj poświęcić 10 minut dziennie na pracę z fiszkami, a zauważysz efekty. Nic jednak nie zastąpi w nauce języka rozmowy z drugim człowiekiem, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w naszych kursach konwersacyjnych.