Structura

Jak nauczyć się języka niemieckiego w 3 miesiące? Czy jest to możliwe?

25 listopada, 2021
Strona główna » Blog » Jak nauczyć się języka niemieckiego w 3 miesiące? Czy jest to możliwe?
nauka niemieckiego w 3 miesiące

Tim Ferris, znany przedsiębiorca i autor wielu poradników, w tym m.in. książki „4-godzinny tydzień pracy”, stwierdził, że do nauki języka obcego w stopniu komunikatywnym potrzebujemy maksymalnie trzy miesiące. I chociaż wielu osobom wydaje się to nierealne w tak krótkim okresie czasu, to okazuje się, że nie jest to wcale tak trudne do zrealizowania. Jak zatem nauczyć się języka niemieckiego w 3 miesiące?

Nauka języka niemieckiego w 3 miesiące – jak to działa?

Nauka języka obcego to długi i złożony proces, który wymaga od nas nie tylko konsekwencji i wytrwałości w nauce, ale przede wszystkim dużych pokładów cierpliwości. Nie oznacza to jednak, że w ciągu kilku miesięcy nie zrobimy żadnych widocznych postępów. Być może nie będziemy biegle władać językiem niemieckim w mowie i piśmie, jednak kilkutygodniowa praca z językiem obcym z pewnością wzbogaci naszą wiedzę o nowe umiejętności i pozwoli nauczyć się języka na poziomie komunikatywnym (A2-B1).

Istnieje jednak jeden warunek – na tym etapie nasza praca nie może się skończyć. Jeśli po trzech miesiącach zrezygnujemy z nauki, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że za pewien czas zapomnimy o nowym słownictwie i gramatyce.

Warto również pamiętać, że, jak we wszystkim w naszym życiu, potrzebny jest odpowiedni balans. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z niemieckim, to nauka w przyspieszonym tempie będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem i pozwoli Ci szybko opanować podstawowy materiał. Jeśli jednak chcesz rozwijać swoje umiejętności językowe, to dalsza nauka będzie wymagać od Ciebie poświęcenia większych zasobów czasowych na szlifowanie zdobytej wiedzy.

Jak nauczyć się języka niemieckiego w 3 miesiące?

Na początek warto zastanowić się, jakie słownictwo będzie nam potrzebne do tego, by opanować podstawy języka niemieckiego. Jak wiadomo, w słownikach znajdziemy tysiące słówek, jednak znajomość większości z nich nie jest nam potrzebna na początkowym etapie nauki. Warto zatem wybrać 1000 podstawowych słów, które umożliwią prowadzenie prostych rozmów z obcokrajowcami. Może nam się wydawać, że jest to dużo, jednak jeśli każdego dnia będziemy uczyć się po 10 nowych słówek, to w ciągu 100 dni (nieco ponad 3 miesiące) opanujemy cały materiał.

Kolejnym ważnym elementem powinny być konwersacje w języku niemieckim, które warto rozpocząć od samego początku nauki. Pierwsze rozmowy mogą trwać zaledwie 2-3 minuty, jednak tyle czasu wystarczy, by przełamać wewnętrzny lęk przed mówieniem w języku obcym i przestać wymagać od siebie bezbłędności podczas konwersacji. Gwarantujemy, że z każdą kolejną rozmową będzie coraz łatwiej – to doskonała okazja do tego, by powtórzyć słownictwo, a przy okazji dodawać do listy słówek te określenia, których brakowało nam podczas rozmowy.

Jak już wspomnieliśmy, zarówno podczas nauki słownictwa i gramatyki, jak również w trakcie rozmów z innymi ważna jest systematyczność. Nawet jeśli nie znajdziemy czasu na naukę 10 słówek dziennie, to wystarczy, że wygospodarujemy czas co dwa dni, by opanować nowy materiał i przeprowadzić krótką rozmowę po niemiecku.

Postaw na naukę języka niemieckiego w Szkole Językowej Structura!

Jeśli masz poczucie, że nie wiesz, od czego zacząć naukę języka niemieckiego, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów w naszej Szkole Języka Niemieckiego Structura. Prowadzimy m.in. kursy standardowe, konwersacyjne i lekcje indywidualne, podczas których pomożemy Ci w opanowaniu języka niemieckiego na poziomie podstawowym w kilka miesięcy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!