Structura

Jak nauczyć się języka obcego?

10 sierpnia, 2020
Strona główna » Blog » Jak nauczyć się języka obcego?

W dzisiejszym świecie, w którym dzięki nowoczesnej technologii przepływ informacji między ludźmi jest wręcz nieograniczony, znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest postrzegana jako minimum. Wiele osób chciałoby potrafić swobodnie komunikować się z osobami innej narodowości, ale w trakcie nauki napotykają na rozmaite problemy, takie jak spadek motywacji czy brak czasu. Na przykładzie nauki języka niemieckiego zaprezentujemy Wam kilka skutecznych metod na opanowanie każdego języka obcego.

Nauka języka niemieckiego – regularność to podstawa

Nauka języka niemieckiego, podobnie jak w przypadku innych języków, nie może być traktowana jako jednorazowe zadanie w ciągu tygodnia. Przeznaczenie dwóch godzin na naukę w piątek wieczorem i rozstanie się z językiem na kolejne 7 dni to nie jest rozwiązanie gwarantujące spektakularne efekty. W nauce języka najważniejsza jest regularność – jeśli rzeczywiście w ciągu tygodnia nie masz zbyt wiele wolnego czasu, lepsze jest wygospodarowanie 20 – 30 minut każdego dnia. Po pierwsze łatwiej jest utrzymać motywację, a po drugie ten sposób pozwala skuteczniej przyswoić wiedzę.

Jeśli chcesz się go nauczyć, żyj językiem niemieckim!

Otocz się językiem niemieckim – pobierz na telefon aplikacje do nauki, oglądaj seriale i filmy po niemiecku, czytaj niemieckojęzyczne fora internetowe, najlepiej na tematy, które Cię interesują. Pamiętaj, że nauka języka to coś więcej niż nauka z książki, ponieważ tylko regularnie mając kontakt z j. niemieckim jesteś w stanie przyswoić w stosunkowo szybkim tempie zwroty, słówka czy opanować używanie odpowiednich czasów. Ważny jest także kontakt z osobami posługującymi się biegle językiem obcym i rozmowa z nimi, dlatego warto skorzystać z usług native speakerów lub zapisać się na dobry kurs niemieckiego online.

Mów do siebie

Tak wiemy, to trochę dziwne – osoby toczące dyskusje same ze sobą może nie kojarzą się najlepiej, ale w przypadku nauki języka chodzi o coś innego. Staraj się jak często to tylko możliwe formułować zdania w języku niemieckim. Opisuj otaczającą Cię rzeczywistość, nazywaj podejmowane codzienne czynności, możesz także nucić piosenki, których tekst wcześniej poznasz. W ten sposób będziesz dostarczał do swojego mózgu bodźce, które przyspieszą naukę języka niemieckiego – szukanie w pamięci odpowiednich słów, myślenie nad konstrukcją zdań oraz wypowiadanie ich na głos ułatwia zapamiętywanie i wzmacnia także pewność siebie w mówieniu.

Staraj się pisać odręcznie po niemiecku

Korzystanie z komputera do nauki jest bardzo wygodne – w internecie możemy znaleźć gotowe testy do uzupełnienia, które sprawdzą naszą wiedzę. Zwykle także po każdych zajęciach niemieckiego online nauczyciele wysyłają pliki z zadaniami w formie elektronicznej, z możliwością ich natychmiastowego wypełnienia. Pisanie na klawiaturze nie jest jednak tak skuteczne w nauce języka niemieckiego, jak pisanie odręczne. Badania wykazują, że nasz mózg jest bardziej zaangażowany, gdy piszemy używając ręki. Robienie własnoręcznych notatek jest dobrym sposobem na zapamiętanie nowych słów czy zwrotów, co też nie znaczy, że nie można w ogóle korzystać z klawiatury, ale warto regularnie poświęcać czas na pisanie odręczne.

Wybierz dobry kurs niemieckiego online

W nauce języka niemieckiego warto mieć wsparcie doświadczonych lektorów. Dobry nauczyciel potrafi dopasować techniki szkoleniowe do potrzeb kursanta, dzięki czemu proces przyswajania wiedzy trwa krócej i jest bardziej efektywny. W trakcie rozmów w języku niemieckim lektor może zwrócić uwagę na błędy w wymowie czy w konstrukcji zdań, a osoba ucząca się uniknie w ten sposób utrwalenia niepoprawnych nawyków językowych. Choć nauka języka niemieckiego samemu jest możliwa, to jednak jest bardziej żmudna, przez co wzrasta ryzyko spadku motywacji, a w rezultacie rezygnacji z ćwiczeń. Lepszym rozwiązaniem jest więc wybór dobrego kursu niemieckiego online, który nie wymaga nawet wychodzenia z domu, a znacznie pomoże w osiągnięciu wyznaczonego celu.