Structura

Jak nauczyć się niemieckiego?

12 stycznia, 2023
Strona główna » Blog » Jak nauczyć się niemieckiego?

Język niemiecki należy do grupy języków, którym posługują się obywatele wielu państw. Oprócz Niemiec jest on językiem urzędowym również w Austrii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii oraz w Liechtensteinie. A zatem zdecydowanie jest to jeden z najważniejszych języków europejskich, którego znajomość otwiera szerokie perspektywy Jeżeli nie wiesz, od czego możesz zacząć naukę języka niemieckiego, zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak zacząć naukę języka niemieckiego?

Nie wiesz, w jaki sposób rozpocząć naukę obcego języka? Podpowiemy Ci, w jaki sposób oswoić się z językiem niemieckim i opanować go na takim poziomie, byś mógł się nim biegle posługiwać. Język niemiecki jest oficjalnym językiem w wielu krajach europejskich — Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu, Lichtensteinie oraz część Belgii. Znajomość tego języka może okazać się niezwykle przydatna w przypadku współpracy z kontrahentami zagranicznymi, podczas studiów, jak również w podróży. Wiele osób wzbogaca swoje umiejętności językowe w poszukiwaniu pracy. Obecnie wielu pracodawców poszukuje na stanowiska w swoich firmach osób, które w sposób co najmniej komunikatywny używają najpopularniejszych języków. Język niemiecki zdecydowanie wpisuje się w te wymagania.

Jeżeli jesteś osobą ambitną i chcesz poszerzyć swoje umiejętności lingwistyczne w tym zakresie, ale nie wiesz, jak zacząć swoją przygodę z nauką języka niemieckiego, postaramy się Ci przedstawić kilka kroków, których opanowanie zagwarantuje Ci pogłębienie swojej wiedzy językowej.

Po pierwsze w nauce jakiegokolwiek języka niezwykle ważna jest regularność. Dzięki metodzie powtarzania najważniejszych słówek czy zwrotów przez co najmniej 15-30 minut dziennie, jesteśmy w stanie oswoić się nie tylko z obco brzmiącymi zwrotami, ale utrwalamy także już nabytą wiedzę. To, czego do tej pory się nauczyliśmy, zapisuje się w ten sposób w pamięci trwałej i pozwala na uzyskanie szybszych efektów nauki. Jeżeli chcesz poznać nowy język, a w dalszym ciągu zastanawiasz się, jak zacząć naukę języka niemieckiego w prosty sposób, to właśnie od tego powinieneś zacząć. Duże znaczenie ma również odpowiednia motywacja – bez chęci nauka jest zazwyczaj bezowocna.

Jak w szybki sposób nauczyć się języka niemieckiego?

Każdy z nas jest inny i cechują go inne predyspozycje językowe. Ciężko jest więc określić, ile czasu potrzebuje dana osoba do tego, by w sposób swobodny posługiwać się innym niż ojczysty językiem. Nauka języka niemieckiego wymaga przede wszystkim systematyczności, cierpliwości oraz odpowiedniej motywacji. Gdy te trzy czynniki nie będą występować, ciężko będzie osiągnąć nam cel, który sobie wyznaczyliśmy. Przed osobą, która chce się nauczyć języka niemieckiego od podstaw, staną takie zadania jak przyswojenie słów, fraz, a także zwrotów i konstrukcji gramatycznych.

To, jak nauczyć się niemieckiego, zależy więc od wielu czynników. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, jaki jest Twój aktualny poziom tego języka. Dotychczas nie miałeś zbyt wiele styczności z niemieckim? W takim razie rozpocznij naukę języka niemieckiego od podstawowego poziomu – A1 – na którym zapoznasz się z prawidłowymi zasadami wymowy, prostym słownictwem oraz właściwą odmianą wyrazów.

Jeśli chcesz w krótkim czasie przyswoić sobie podstawy języka niemieckiego, świetną opcją dla Ciebie jest kurs intensywny, na którym podczas 1 semestru opanujesz 1 poziom znajomości języka.

W każdym semestrze rozpoczynasz kolejny poziom nauki. W ten sposób już po roku możesz pochwalić się znajomością niemieckiego na poziomie A2, a po trzech latach uzyskać wysoki poziom C1! Szybka nauka niemieckiego jest także uzależniona od naszych predyspozycji do poznawania nowych języków. Jeżeli przychodzi nam to z łatwością, wtedy też możemy twierdzić, że i poznanie języka niemieckiego nie będzie stanowiło dla nas problemu.

Zdecydowanie najważniejszymi aspektami, które mają wpływ na naukę niemieckiego, są: wybór odpowiedniej metody uczenia się, dobra jakość materiałów, z których korzystamy; poświęcenie odpowiedniej ilości czasu i regularne utrwalanie materiału, a także kompetencje lektora, który przekazuje nam w sposób prawidłowy najważniejszą wiedzę z zakresu nauki tego języka.

Jeżeli nie wiesz, od czego zacząć naukę niemieckiego, to w pierwszej kolejności skup się na wyszukaniu odpowiedniego dla siebie kursu. Dobre szkoły języka niemieckiego oferują wiele rodzajów kursów, które odpowiadają na różne potrzeby kursantów. W Structurze masz do wyboru między innymi kursy standardowe, intensywne, wakacyjne, konwersacyjne oraz specjalistyczne. Upewnij się również, że szkoła językowa, którą zamierzasz wybrać, cieszy się dobrymi opiniami kursantów. Takie opinie możesz znaleźć np. na stronie szkoły lub na Facebooku.

Proste kroki, jak nauczyć się niemieckiego od zera

Określ, w jakim celu chcesz nauczyć się tego języka – czy potrzebujesz jego znajomości z uwagi na charakter swojej pracy, czy też chcesz swobodnie porozumiewać się z innymi podczas wyjazdów zagranicznych. A może zamierzasz się przeprowadzić do kraju, w którym jest stosowany ten właśnie język? Jeżeli odpowiedziałeś już na te pytania, kolejnym krokiem jest ustalenie, na jakim poziomie znajomości tego języka jesteś. W tym celu skorzystaj z testu online, który przygotowaliśmy na naszej stronie.

W zależności od swojego poziomu możesz wybrać dla siebie jeden z kursów:

Jeżeli nie masz pojęcia, jak określić poziom znajomości języka, to możesz w łatwy sposób zrobić to samodzielnie, wypełniając test Jak wyżej – przydałby się link do testu. Jego wynik pokaże, do której grupy zajęciowej powinieneś dołączyć, aby nauka niemieckiego była jak najbardziej efektywna. Jeżeli już posiadasz tą wiedzę i zastanawiasz się, od czego zacząć naukę niemieckiego na danym poziomie, sprawdź ofertę dostępnych kursów. Dzięki temu będziesz mógł zapisać się do grupy osób, które posiadają zbliżone umiejętności językowe do Ciebie.

This is the heading

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor