Structura

Jak przygotować się do matury z języka niemieckiego?

14 stycznia, 2021
Strona główna » Blog » Jak przygotować się do matury z języka niemieckiego?

Początek nowego roku to czas, który przypomina maturzystom o nieuchronnie zbliżającym się egzaminie maturalnym. Jak wiemy, język niemiecki to drugi, obok angielskiego, najchętniej wybierany język obcy na egzaminie dojrzałości. Wielu uczniów już teraz zaczyna zastanawiać się, jak przygotować się do matury z niemieckiego, by szybko i efektywnie przyswoić niezbędną wiedzę. Jak zaplanować naukę i z jakich pomocy dodatkowych warto skorzystać?

Jak będzie wyglądać matura z niemieckiego w 2021 roku?

Ze względu na trudną sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa, Ministerstwo Edukacji zdecydowało się na wprowadzenie zmian w egzaminach maturalnych w 2021 roku. Zmieniona forma dotyczy m.in. matury z języka obcego nowożytnego, w tym matury z niemieckiego. Po pierwsze, uczniowie nie będą mieli obowiązku podchodzenia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego.

Drugą kwestią są zmiany w części pisemnej matury z niemieckiego, a dokładnie ograniczenie wymagań egzaminacyjnych oraz zakresu środków gramatycznych. Maturzyści, którzy wybrali język niemiecki jako przedmiot obowiązkowy, powinni prezentować średni poziom biegłości językowej na poziomie A2+ w skali ESOKJ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).

Przygotowanie do matury z niemieckiego – od czego zacząć?

Zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych nie zwalniają przyszłych maturzystów z konieczności przygotowania do matury z niemieckiego. Tryb zdalny nauczania w szkołach ponadpodstawowych zmusza ich do samodzielnego przyswajania niezbędnej wiedzy, a także opracowania planu, który ułatwi im powtarzanie materiału. To właśnie na tym etapie warto przygotować listę tematów i zagadnień językowych oraz gramatycznych, a także zaplanować czas, który chcemy przeznaczyć na naukę.

Złotą zasadą, która zawsze sprawdza się podczas nauki języka obcego, jest systematyczność. Regularne powtarzanie poszczególnych partii materiału zagwarantuje spodziewane efekty. Do nauki wybieraj ciche, wygodne miejsce, w którym nic nie będzie Cię rozpraszać. Zadbaj także o higienę pracy umysłowej – po intensywnej nauce zrób sobie chwilę przerwy na krótki spacer lub proste ćwiczenia gimnastyczne.

Co może pomóc Ci w nauce do matury z niemieckiego?

Jeśli masz wrażenie, że sam nie do końca radzisz sobie z przygotowaniem do matury z niemieckiego, zastanów się wzięciem udziału w kursie niemieckiego online. W szkole językowej Structura znajdziesz szeroką ofertę kursów, które prowadzone są przez doświadczonych lektorów. Warto wspomnieć, że wszystkie szkolenia odbywają się obecnie online, dzięki czemu można realizować je z dowolnego miejsca. Lekcje zaplanowane są zarówno w godzinach porannych, jak również wieczorowych, co ułatwia łączenie ich z nauką zdalną w szkole.

Przyszłym maturzystom polecamy przede wszystkim kursy standardowe oraz kursy intensywne, które różnią się ze względu na ilość i częstotliwość zajęć w semestrze. W przypadku kursów standardowych kursanci mogą wybrać poziom zaawansowania, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Kursy intensywne to natomiast znakomita opcja dla tych, którzy chcą w krótkim czasie opanować cały materiał z danego poziomu zaawansowania.

Maturzyści, którzy nie chcą wziąć udziału w kursie grupowym, mogą skorzystać z kursów indywidualnych, w pełni dostosowanych do potrzeb danego ucznia. Na pierwszym spotkaniu lektor ustala z kursantem zakres materiału, a także poziom zaawansowania (od A1 do C2), na jakim będą odbywały się zajęcia. Zajęcia realizowane są przez cały rok. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą kursów!