Structura

Jak skutecznie planować naukę języka niemieckiego?

1 lipca, 2021
Strona główna » Blog » Jak skutecznie planować naukę języka niemieckiego?

Samodzielne planowanie nauki języka niemieckiego to dla wielu osób niemałe wyzwanie, a zwłaszcza dla tych, którzy są przyzwyczajeni do tradycyjnych metod nauczania w szkole. Pamiętajmy jednak, że bez wyznaczenia sobie konkretnych celów i zaplanowania poszczególnych etapów nauki może się okazać, że zbyt szybko stracimy zarówno chęci, jak i motywację do dalszej edukacji. Jak zacząć planować naukę niemieckiego i na co należy zwrócić uwagę podczas planowania nauki własnej?

Dlaczego warto planować naukę języka niemieckiego?

To pytanie często zadają sobie osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z językiem niemieckim. Początkowo podchodzą nieco sceptycznie do planowania nauki własnej i uważają, że mogą ten etap ominąć. Czy to dobre podejście? Niekoniecznie. Chociaż oczywiste jest to, że powinniśmy uczyć się regularnie, to jeśli nie rozpiszemy sobie dokładnego planu nauczania, to z czasem możemy po prostu stracić motywację do dalszego działania. Z drugiej strony, jeśli mamy określone poszczególne etapy nauki, możemy z łatwością sprawdzać nasze postępy i czuć, jak powoli zbliżamy się do upragnionego celu.

Co ważne, odpowiednie zaplanowanie nauki języka niemieckiego to dla nas szansa na zmniejszenie stresu oraz lepsze zarządzanie planem całego dnia. W dzisiejszych czasach, kiedy to nieustannie zmagamy z natłokiem obowiązków prywatnych i zawodowych, organizacja nauki umożliwia nam znalezienie chwili dla siebie i realizację własnych celów.

Jak planować naukę niemieckiego krok po kroku?

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, zanim jeszcze rozpoczniemy naukę niemieckiego, to określić cel, jaki chcemy osiągnąć. Jednym zależy na tym, by móc swobodnie porozumiewać się podczas wyjazdu do kraju niemieckojęzycznego, inni chcą wykorzystać swoje umiejętności językowe w celach zawodowych, natomiast nastolatkowie uczą się niemieckiego po to, by zdać maturę lub dostać się na studia na zagranicznej uczelni. Co więcej, ważne jest także rozbicie jednego, dużego celu na mniejsze bloki, czyli to, co chcemy osiągnąć w ciągu trzech miesięcy, w pół roku, a co w rok.

Planowanie nauki własnej języka niemieckiego warto podzielić na kilka kluczowych kategorii: słownictwo, gramatykę, czytanie, pisanie, słuchanie oraz mówienie. By nie utonąć w gąszczu nowych informacji, pamiętajmy o złotej zasadzie Schritt  für  Schritt, czyli przechodzeniu przez kolejne etapy nauki krok po kroku – powoli, lecz konsekwentnie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zatem poświęcanie 15 lub 30 minut dziennie na przyswajanie małych partii materiału, niż uczenie się po kilka godzin raz w tygodniu.

Praktyczne sposoby na planowanie nauki własnej

Nie każdy z nas ma w sobie duszę perfekcjonisty, który lubi mieć wszystko zaplanowane od A do Z. Osobom, które mają problemy z organizacją codziennych obowiązków, polecamy korzystanie z planera, w którym mogą nie tylko spisywać cele na najbliższy czas, ale także rejestrować wszystkie swoje aktywności. Za planer może nam posłużyć zwykła kartka powieszona nad biurkiem lub kalendarz, który warto mieć zawsze przy sobie.

Alternatywą dla papierowego planera są aplikacje do organizacji nauki i życia codziennego, jak np. Trello lub Pomotodo. Narzędzia te umożliwiają nam wygodne planowanie nauki języka niemieckiego, jak również szybkie przygotowywanie list z zadaniami do wykonania w najbliższym czasie. Co ważne, aplikacje te dostępne są zarówno w wersji komputerowej, jak i mobilnej, dzięki czemu możemy z nich skorzystać w każdej chwili.

 

Potrzebujesz pomocy w planowaniu nauki niemieckiego i chciałbyś mieć pewność, że osiągniesz wyznaczone cele? Sprawdź ofertę kursów języka niemieckiego w naszej szkole językowej Structura i skorzystaj ze wsparcia doświadczonych lektorów!