Structura

Jak sprawdzić swój poziom niemieckiego

24 lutego, 2023
Strona główna » Blog » Jak sprawdzić swój poziom niemieckiego

Jeśli zapytasz kogoś, jak dobrze mówi po niemiecku, nie zawsze usłyszysz jednoznaczną odpowiedź. Przykładowo ktoś może stwierdzić, że dobrze opanował podstawy albo że podczas ostatnich wakacji w Berlinie nie miał problemu z dogadaniem się w restauracji lub w sklepie. Te odpowiedzi są mało precyzyjne. Możesz też usłyszeć konkretne informacje: „mój niemiecki jest na poziomie A2” albo „ukończyłem poziom C1”. A może sam masz wątpliwości, na jakim poziomie jesteś? W tym artykule przybliżymy Ci, czym są poziomy języka niemieckiego oraz podpowiemy, jak sprawdzisz swój poziom niemieckiego. Zapraszamy do lektury!

Jak sprawdzić swój niemiecki? Czym są poziomy języka niemieckiego?

Aby określić poziom znajomości języka niemieckiego u różnych osób, potrzebny jest precyzyjny i uniwersalny sposób. Precyzyjną klasyfikację w tym zakresie przyjęła i wprowadziła Rada Europy. Mowa tu o Europejskim Systemie Kształcenia Językowego. Jest on często określany skrótem ESOKJ. Najprościej pisząc, jest to międzynarodowy standard sprawdzania umiejętności językowych. Jak już wspomnieliśmy, został ustanowiony przez Radę Europy i ma na celu sprawdzanie poziomu umiejętności językowych. System składa się z sześciu poziomów i są nimi: A1, A2, B1, B2, C1 i C2. Dzięki tym poziomom możesz z łatwością sprawdzić swoje kompetencje językowe.

Poziomy niemieckiego są często używane przez osoby uczące się języka, aby wyjaśnić swoje umiejętności mówienia, czytania, pisania i rozumienia języka. Są również egzaminy i certyfikaty językowe przeznaczone dla tych, którzy chcą, aby ich poziom znajomości języka niemieckiego był oficjalny. W dalszej części artykułu przyjrzymy się poszczególnym poziomom i różnicom między nimi.

Zakres podstawowy. Poziom A1 i A2

Poziom niemieckiego A1 odnosi się do podstawowej wiedzy językowej. Jest często określany jako poziom początkujący Niemiecki poziomu A1 to pierwszy poziom w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Na poziomie A1 będziesz bez problemu radził sobie z prostymi i rutynowymi zadaniami oraz odnajdziesz się w codziennych sytuacjach. Masz umiejętności do wyrażania swoich prostych potrzeb. Możesz używać niemieckiego, aby poznawać ludzi, pytać o miejsca, kierunki, składać zamówienia w restauracji lub robić zakupy. Na poziomie A2 możesz z łatwością tworzyć proste zdania i uczestniczyć w codziennych konwersacjach.

Poziom A2 to drugi poziom w Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Na tym poziomie potrafisz zrozumieć i przekazywać krótkie wiadomości po niemiecku, odpowiadać na proste i bezpośrednie informacje, prowadzić proste rozmowy twarzą w twarz i rozmawiać o czynnościach, które lubisz lub nie. Możesz uczyć się i zaspokajać codzienne i proste potrzeby. Korzystając ze swojej znajomości języka niemieckiego, zrobisz zakupy, zaplanujesz wakacje lub wykonasz rezerwację w hotelu. Nawet jeśli popełnisz kilka błędów, możesz rozpocząć i podtrzymać rozmowę po niemiecku. Zaczynasz powoli budować swoje niemieckie słownictwo tematyczne. Możesz udzielać profesjonalnych instrukcji, wyjaśniać prosty problem i wymyślać rozwiązanie. Będziesz umieć wyrazić swoje preferencje lub złożyć skargę.

Zakres średniozaawansowany. Poziomy B1 i B2.

Na poziomie B1 osoba ucząca się języka potrafi zrozumieć zdania dotyczące rodziny, pracy, szkoły lub tematy związane z wypoczynkiem. Poradzi sobie w większości sytuacji w podróży w obszarach, w których mówi się w języku niemieckim. Tworzy proste teksty na tematy, które ją interesują. Krótko opisze doświadczenia, wydarzenia, marzenia i ambicje, a także opinie lub plany. Na poziomie B2 osoba ucząca się języka potrafi zrozumieć główne idee złożonego tekstu, takiego jak artykuł techniczny związany z ich dziedziną. Jest gotowa na spontaniczną konwersację z rodzimym użytkownikiem języka. Potrafi opracować szczegółowe teksty na różne tematy.

Zakres zaawansowany. Poziomy C1 i C2.

Na poziomie C1 osoba ucząca się języka potrafi zrozumieć dłuższe i bardziej wymagające teksty oraz rozmowy o zróżnicowanej tematyce. . Umie wyrażać swoje idea, pomysły i myśli bez większego wysiłku. Skutecznie używa języka w sytuacjach towarzyskich, akademickich lub zawodowych. Tworzy dobrze ustrukturyzowane i szczegółowe teksty na złożone tematy. Na poziomie C2 osoba ucząca się języka niemieckiego włada nim biegle. Potrafi z łatwością zrozumieć prawie wszystko, co czyta lub słyszy. Wyraża się spontanicznie i płynnie. Nawet najbardziej złożone teksy i wypowiedzi nie są dla niej tajemnicą. Potrafi rozumieć między wierszami i znaleźć drugie dno.

Jak sprawdzić swój poziom niemieckiego. Bezpłatny test niemieckiego online.

W Structurze poziomy nauczania są podzielone zgodnie ze skalą Rady Europy. Przed wybraniem poziomu nauki, sugerujemy wypełnić test z niemieckiego online dostępny na naszej stronie. Nasz test z niemieckiego składa się z trzech części. Pierwsza to część gramatyczna. Druga część to krótka wypowiedź pisemna. Trzecia część to telefoniczna rozmowa z jednym z naszych lektorów. Ten element testu jest wykonywany w sytuacji, gdy wyniki uzyskane w części pierwszej oraz drugiej mieszczą się na pograniczu dwóch poziomów.

Test można napisać w dowolnym miejscu i czasie. Składa się z 80 pytań o rosnącym poziomie trudności. Na jego wypełnienie każdemu przysługuje 45 minut. Do wyboru masz dwa rodzaje testów: Test Grundstufe dla poziomów od A1 do B1+ i test Mittelstufe dla poziomów B1+ do C2. Wypełnienie testu do niczego nie zobowiązuje i jest bezpłatne. Wynik otrzymasz telefonicznie po wypełnieniu testu.