Structura

Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?

7 kwietnia, 2021
Strona główna » Blog » Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?
szybka nauka niemieckiego

Mark Twain powiedział kiedyś, że wieczność istnieje po to, by niektórym z nas dać szansę nauczenia się niemieckiego. Niemiecką gazetę, jego zdaniem, jest natomiast w stanie przeczytać tylko Bóg. I choć panuje przekonanie, że język niemiecki nie należy do najłatwiejszych do nauki, to jednak prawda jest inna. Wystarczy opanować podstawowe reguły i struktury językowe, by móc porozumiewać się przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jak to wygląda w praktyce? Jak szybko nauczyć się niemieckiego?

Szybka nauka niemieckiego – czyli jaka?

Na początek warto zastanowić się, co rozumiemy przez pojęcie szybkiej nauki niemieckiego. Otóż jest to taka metoda, której zastosowanie przyniesie widoczne efekty już po pierwszych tygodniach nauczania. Coraz częściej spotykamy się z firmami, które próbują przekonać nas do tego, że dzięki nim będziemy w stanie przejść z poziomu początkującego na zaawansowany w ciągu zaledwie jednego dnia. Oczywiście, jak nietrudno się domyślić, tak szybka nauka niemieckiego jest praktycznie niemożliwa.

W nauce niemieckiego niezbędna jest systematyczność i obcowanie z językiem w życiu codziennym. Niemieckiego nauczymy się szybko pod warunkiem, że regularnie będziemy opanowywać przynajmniej niewielką część materiału, a w sytuacji, gdy czasu mamy zbyt mało – znajdziemy sposób na wykorzystywanie tzw. „luk czasowych”.

Jak szybko nauczyć się niemieckiego bez wychodzenia z domu?

Problemem większości z nas jest chroniczny brak czasu. Praca, opieka nad dziećmi, zajmowanie się domem – w gąszczu codziennych obowiązków okazuje się, że nie mamy już ani chwili na naukę, czy też drobne przyjemności. W takiej sytuacji warto wykorzystać wspomniane wcześniej luki czasowe, czyli ten czas, który często uważamy, że dosłownie przecieka nam przez palce.

Jak się okazuje, kilka minut spędzonych podczas mycia naczyń lub odkurzania możemy wykorzystać na powtarzanie nowych słówek w języku niemieckim. Czas, który spędzamy na przeglądaniu social mediów, warto natomiast przeznaczyć na naukę gramatyki. Każdego dnia zaplanujmy sobie około 15 minut na przyswojenie nowego materiału – czy to podczas kąpieli, czy też przed zaśnięciem.

A jakie metody sprawdzą się najlepiej w skutecznej i szybkiej nauce niemieckiego? Na początek warto w naturalny sposób osłuchać się z językiem, np. dzięki niemieckojęzycznym piosenkom lub audiobookom, które często dedykowane są osobom początkującym. Sprawdzonym sposobem na szybką naukę niemieckiego jest także prowadzenie monologów w języku obcym – wystarczy, że bacznie przyjrzymy się otoczeniu i w myślach spróbujemy skomentować po niemiecku to, co widzimy. Nowe słownictwo możemy natomiast zapisać na fiszkach, które następnie wykorzystamy do utrwalenia materiału w domu lub w pracy.

Szkoła językowa, czyli jak szybko nauczyć się języka niemieckiego z pomocą profesjonalisty

Najważniejszą zasadą w szybkiej nauce niemieckiego jest aktywne posługiwanie się językiem i skupienie się na zrozumieniu języka. Jeśli czujemy, że sami nie jesteśmy w stanie się zmotywować do regularnej pracy, wówczas warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego lektora, który prowadzi kursy niemieckiego online. Dobry nauczyciel nie tylko dostosuje wybrane techniki szkoleniowe do naszych potrzeb, ale także wskaże te kwestie, które wymagają dodatkowej pracy z naszej strony.

Szybka nauka niemieckiego jest możliwa! Najważniejsze jest regularne prowadzenie dialogów z innymi osobami w tym języku oraz przyswajanie nowych słówek, dlatego idealnym rozwiązaniem jest wsparcie doświadczonego lektora czy też uczestnictwo w zajęciach grupowych. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych kursów online w szkole językowej Structura, które realizowane są na wszystkich poziomach zaawansowania.