Structura

Jak szybko nauczyć się słówek z niemieckiego?

25 października, 2021
Strona główna » Blog » Jak szybko nauczyć się słówek z niemieckiego?

Nauka języka obcego opiera się przede wszystkim na przyswajaniu nowego słownictwa i zwrotów, które ułatwiają komunikację z innymi. Często słyszymy, że należy opanować 1000 najczęściej używanych słówek, aby rozumieć do 80% treści mówionych i czytanych w danym języku. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie, jak szybko nauczyć się niemieckich słówek, które niejednokrotnie są trudne do zapamiętania? Sprawdź kilka skutecznych sposobów, dzięki którym z łatwością zdobędziesz nowe umiejętności językowe!

Jak szybko nauczyć się słówek z niemieckiego?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie – czy łatwiej jest uczyć się języka obcego, spędzając długie godziny na rozwiązywaniu licznych ćwiczeń i studiowaniu książek do nauki niemieckiego, czy może bawiąc się językiem poprzez wprowadzenie go do życia codziennego i rozmowy z innymi? Naszym zdaniem odpowiedź jest prosta. Zdecydowanie łatwiej jest uczyć się nowych słówek, jeśli trenujemy w naturalnym otoczeniu – podczas konwersacji w języku obcym, oglądania niemieckojęzycznych seriali lub słuchania piosenek w języku, którego się uczymy. Istnieje wiele sposobów na naukę słówek, z których możesz skorzystać już teraz, bez konieczności wychodzenia z domu.

Fiszki i karteczki samoprzylepne

Karteczki to sprzymierzeniec każdego, kto chce szybko nauczyć się słówek z niemieckiego. Na początek warto przygotować sobie duży zestaw karteczek samoprzylepnych – na każdej z nich zapisujemy jedno słowo lub zwrot, który trudno nam jest zapamiętać, a następnie karteczkę przyklejamy w widocznym miejscu. Dzięki temu za każdym razem, gdy będziemy przeglądać się w lustrze lub otwierać lodówkę, przypomnimy sobie o zwrocie, który z pewnością pozostanie już w naszej pamięci.

Jeśli chodzi o fiszki, to sprawa również jest prosta. Możemy kupić gotowy zestaw fiszek lub przygotować je samodzielnie – na jednej stronie zapisujemy słówko w języku niemieckim, natomiast na drugiej zapisujemy polskie tłumaczenie lub rysujemy obrazek, który będzie nam się kojarzyć z danym słówkiem. Co ważne, za pomocą fiszek możemy uczyć się nie tylko słówek, ale także całych zdań lub odmian czasowników – wybór należy do Ciebie!

Mapa myśli

Mapa myśli to kolejna metoda nauki niemieckich słówek dla wzrokowców, która świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy zależy nam na przyswojeniu nowego słownictwa związanego z konkretnym tematem (np. jedzenie). Jak stworzyć własną mapę myśli? Na środku kartki zapisujemy ogólne hasło związane z daną tematyką, a wokół niego dopisujemy słówka bardziej szczegółowe. Taki sposób nauki języka pozwala na pobudzenie pracy obu półkul mózgu równocześnie, co przekłada się na osiąganie lepszych efektów podczas nauki.

Notatki po niemiecku

Nie bez powodu uczniowie w szkole muszą sporządzać notatki z zajęć. Im częściej zapisujemy słówka na papierze, tym większe prawdopodobieństwo, że łatwiej będzie nam je zapamiętać. Jak wykorzystać tę metodę w praktyce? Wystarczy, że zapisując listę zakupów lub rzeczy, które potrzebujesz zabrać ze sobą na wyjazd, będziesz robić to po niemiecku. Z jednej strony utrwalisz w ten sposób słownictwo, które związane jest z konkretną tematyką, a z drugiej strony będziesz uzupełniać obecne umiejętności o nową wiedzę i słówka, których do tej pory nie znałeś.

Pamiętaj, że bez względu na to, na jaką metodę nauki się zdecydujesz – czy będzie to nauka przez skojarzenia, mapę myśli, czy też korzystanie z aplikacji mobilnych do nauki słówek, to tylko regularna praca i częste powtórki określonych partii materiału pozwolą Ci na szybkie przyswojenie nowego słownictwa.