Structura

Jak wrócić do nauki niemieckiego po dłuższej przerwie?

8 marca, 2021
Strona główna » Blog » Jak wrócić do nauki niemieckiego po dłuższej przerwie?
nauka niemieckiego po przerwie

Każdy sportowiec, który z powodu kontuzji musi zrobić sobie przerwę od treningów wie, jak trudno jest później wrócić do regularnej aktywności. Podobnie wygląda to z powrotem do nauki niemieckiego. Zastanawiamy się, czy po kilku miesiącach, a czasem nawet latach pamiętamy cokolwiek z gramatyki i leksyki. Niestety, często dochodzimy do wniosku, że nasza wiedza nie jest już tak zaawansowana i zdemotywowani rezygnujemy z kontynuacji nauki. Czy nauka niemieckiego po przerwie jest możliwa i od czego zacząć, by osiągnąć oczekiwane efekty?

Po pierwsze – skup się na celu, jaki chcesz osiągnąć

Jeżeli zastanawiasz się nad powrotem do nauki niemieckiego, to z pewnością nie jest to przypadek. Każdy z nas widzi w tym swój własny cel, na którym mu zależy. Dla jednych jest to okazja do uzyskania lepszej pozycji na rynku pracy lub otrzymania wyższego stanowiska, innych motywuje wyjazd służbowy, a jeszcze inni potrzebują podszlifować język przed spędzeniem wakacji za granicą. Zdarza się także, że kobiety decydują się na naukę niemieckiego po przerwie podczas urlopu macierzyńskiego, by móc w ten sposób wykorzystać czas wolny od pracy zawodowej.

Powodów jest wiele, dlatego przed rozpoczęciem nauki warto zadać sobie proste pytanie, dlaczego chcesz kontynuować naukę niemieckiego. Od tej odpowiedzi zależne jest to, na czym będziesz się skupiać i z jakich materiałów powinieneś skorzystać. Inaczej będzie wyglądać nauka niemieckiego przez osobę przygotowującą się do pracy na nowym stanowisku, a inaczej przez tę, która planuje urlop w kraju niemieckojęzycznym.

Połącz naukę niemieckiego z przyjemnością

Niestety, zbyt długa przerwa w nauce niemieckiego bardzo niekorzystnie wpływa na poziom umiejętności, co zauważalne jest już nawet po kilku miesiącach. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z nas jest w stanie odwrócić ten proces i przypomnieć sobie wszystko, czego do tej pory się nauczył. Sprawdzonym sposobem na odświeżenie słownictwa i naukę niemieckiego po przerwie jest połączenie jej z ulubionymi zajęciami.

Na początek polecamy oglądanie niemieckojęzycznych seriali lub telewizji, by móc dzięki temu na nowo osłuchać się z językiem. Dobrym patentem jest także słuchanie ulubionych, niemieckich piosenek i wychwytywanie tekstu tak, by zrozumieć znaczenie poszczególnych słów. Pisownię i słownictwo możemy powtarzać poprzez czytanie książek i gazet w języku niemieckim, a także poprzez korzystanie z darmowych aplikacji internetowych, które umożliwiają szybkie odświeżenie słówek. Nic jednak nie pomaga w nauce tak efektywnie, jak konwersacja z inną osobą w danym języku.

Skorzystaj z pomocy doświadczonego nauczyciela

Chcąc zacząć naukę niemieckiego po przerwie, warto byś ocenił poziom swoich umiejętności, by móc dzięki temu przygotować odpowiedni plan nauki. Zamiast korzystać z gotowych testów online, polecamy konsultację z doświadczonym nauczycielem niemieckiego, który podczas jednej rozmowy oceni Twój poziom po przerwie w nauce. Na podstawie uzyskanych informacji możesz wspólnie z nim określić kierunek dalszej nauki i zaplanować lekcje tak, by powrót do nauki niemieckiego był przyjemny i efektywny. Pamiętaj także, że najbardziej efektywną metodą nauki niemieckiego jest rozmowa, a doświadczony korepetytor jako partner konwersacyjny może pomóc Ci szybko osiągnąć zadowalający poziom biegłości językowej.

W naszej szkole językowej Structura oferujemy bogaty wybór kursów grupowych i indywidualnych, z których mogą skorzystać osoby na każdym poziomie zaawansowania. Indywidualne spotkania z lektorem to doskonała propozycja dla każdego, kto chce powrócić do nauki niemieckiego. Podczas pierwszej konsultacji online nauczyciel ustala z kursantem cel podjęcia nauki i wspólnie z nim przygotowuje zakres materiału do przepracowania, tak, by wspólnie osiągnąć wyznaczone cele.