Structura

Jak zmotywować się do nauki języka niemieckiego?

19 lipca, 2021
Strona główna » Blog » Jak zmotywować się do nauki języka niemieckiego?
Jak zmotywować się do nauki języka niemieckiego

Brak motywacji do nauki to jedna z głównych przyczyn, dla których rezygnujemy z nauki języka obcego. Chociaż początkowo każdemu z nas towarzyszy entuzjazm oraz chęć zdobywania nowej wiedzy i umiejętności językowych, to z czasem przychodzi kolejny etap – zmęczenie i znużenie, które przeradza się w brak chęci do nauki. Jeżeli w tym momencie nie pojawi się motywacja do nauki i dalszego działania,  to odniesienie językowego sukcesu może okazać się niemożliwe. Jak zmotywować się do nauki niemieckiego i wytrwać w swoich postanowieniach?

Motywacja do nauki niemieckiego a wyznaczanie celów

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak zmotywować się do nauki niemieckiego, warto zadać sobie jedno kluczowe pytanie: “po co tak naprawdę chcę uczyć się niemieckiego?”. Czy myślisz o zmianie pracy, chcesz się lepiej przygotować do zbliżającego się egzaminu, a może chcesz lepiej komunikować się podczas podróży do krajów niemieckojęzycznych? To od założonego celu w dużej mierze zależy to, czy nie stracimy zbyt szybko motywacji do nauki języka.

Kolejną kwestią jest ustalenie, jaki poziom chcemy ostatecznie osiągnąć i jaki przedział czasowy dajemy sobie na zdobycie niezbędnych umiejętności. Warto pamiętać, że zarówno cel, jak i wszystkie kwestie z nim związane powinny być możliwe do zrealizowania. Jeżeli podejdziemy do nauki zbyt ambitnie, najprawdopodobniej ogrom pracy zbyt szybko nas przytłoczy. Z drugiej strony, brak celu może sprawić, że przez dłuższy czas nie zauważymy żadnych postępów w nauce. W obu przypadkach efekt końcowy jest ten sam – brak motywacji do nauki i dalszej pracy.

3 sprawdzone sposoby na to, jak zmotywować się do nauki niemieckiego

Jeżeli uda nam się już postawić sobie konkretne cele, które są realne i odpowiednio rozłożone w czasie, możemy skupić się na metodach, które nie tylko utrzymają naszą motywację do nauki języka, ale także sprawią, że stanie się ona prawdziwą przyjemnością. Po pierwsze, nie bójmy się nagradzać siebie za małe sukcesy. Jak to zrobić? Wystarczy, że założymy sobie przykładowo, że w każdym miesiącu nauczymy się 50 słówek i przerobimy 5 nowych lekcji. Jeżeli cel zostanie osiągnięty – zróbmy sobie drobny prezent lub zaplanujmy sobie ciekawą aktywność, o której marzyliśmy już od dawna.

Kolejną kwestią jest przygotowanie odpowiedniego miejsca do nauki. Najlepiej, by stanowisko naszej pracy nie było otoczone różnego rodzaju rozpraszaczami, takimi jak włączony laptop, telefon lub radio. Miejsce, w którym będziemy się uczyć, powinno być przytulne i wyposażone w takie elementy jak biurko, wygodne krzesło oraz dodatkowa lampka, która zadba o nasz wzrok.

Pamiętajmy również o przygotowaniu strategii działania, by móc lepiej zarządzać swoim czasem. Na kartce papieru warto rozpisać listę priorytetów oraz nawyków, które powodują brak motywacji do nauki. Ważne jest także przygotowanie planu nauki.

Motywacja do nauki w szkole językowej

Dla niektórych osób utrzymanie motywacji do nauki jest możliwe tylko wtedy, gdy skorzystają z pomocy specjalistów. Doskonałym rozwiązaniem jest dla nich udział w kursie w szkole językowej, gdzie z góry narzucony grafik oraz konieczność wnoszenia opłat za zajęcia pomagają w zmobilizowaniu się do nauki. Co ważne, dzięki wsparciu doświadczonego lektora łatwiej jest nam wyznaczać sobie cele oraz oceniać postępy w nauce. Z myślą o osobach, które chcą utrzymać wysoki poziom motywacji do nauki niemieckiego, przygotowaliśmy duży wybór kursów w naszej szkole językowej Structura. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!