Structura

Język niemiecki – wszystko, co musisz o nim wiedzieć, zanim podejmiesz naukę

13 września, 2022
Strona główna » Blog » Język niemiecki – wszystko, co musisz o nim wiedzieć, zanim podejmiesz naukę

Językiem niemieckim posługuje się obecnie około 130 milionów ludzi na całym świecie. Co ciekawe, jest on najczęściej używanym językiem obcym w Unii Europejskiej. Mimo to język niemiecki wciąż uważany jest za stosunkowo trudny do nauczenia, co ma związek głównie z jego skomplikowaną gramatyką. Dziś opowiemy Ci o tym, czego być może jeszcze nie wiesz o języku niemieckim, a co warto, byś dowiedział się, zanim rozpoczniesz jego naukę.

Historia języka niemieckiego – skąd pochodzi słowo „Deutsch”?

Zarówno Niemcy, jak i język niemiecki mają burzliwą i nieco zawiłą historię. Podczas gdy w innych krajach spotykamy się z różnymi nazwami regionów, ich mieszkańców oraz używanych przez nich języków, w Niemczech stosuje się uniwersalne terminy „Deutsch” oraz „Deutschland”. Słowa te związane są z przymiotnikiem wywodzącym się z pragermańskiego określenia theudisk, które to z kolei pochodzi od słowa thiota (diota), w wolnym tłumaczeniu oznaczającego „lud” lub „plemię”. W Niemczech określeniem „Deutsch” oznacza się zatem język ludu, jak również ludzi, którzy mieszkają w Deutschland (Niemczech).

Warto również wspomnieć, że ta wersja języka niemieckiego, którą posługujemy się dzisiaj, nie jest tą, która stosowana była od zawsze. Dziś mieszkańcy całego kraju używają tych samych terminów i uczą się jednego, ujednoliconego języka, jednak biorąc pod uwagę długą historię języka niemieckiego, musimy zauważyć, że jest to stosunkowo nowa zasada. Co prawda wciąż funkcjonują odrębne dialekty, z którymi możemy spotkać się np. w Bawarii, jednak mimo to mieszkańcy tych terenów są w stanie zrozumieć standardowy niemiecki.

Ciekawostki związane z gramatyką w języku niemieckim

Jesteśmy zdania, że jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie nauki gramatyki języka niemieckiego jest zapoznanie się z nią od środka i zagłębienie się w jej tajnikach. Język niemiecki jest unikalny pod wieloma względami, o czym świadczą takie fakty jak m.in.:

– Wszystkie rzeczowniki w języku niemieckim zapisywane są wielką literą.

– W języku niemieckim, podobnie jak w polskim, stosuje się trzy rodzaje: żeński, męski i nijaki. Naukę gramatyki warto zacząć właśnie od tej kwestii, by w prosty sposób łączyć rodzajniki z rzeczownikami.

– W języku niemieckim często występują długie, bardzo złożone słowa. Dla przykładu, najdłuższy wyraz ma aż 80 liter: Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft (część spółki statków parowych pływających po Dunaju).

– Język niemiecki jest pełen wyjątków. By móc uczyć się go efektywnie, dobrze jest najpierw zapoznać się ze wszelkimi odstępstwami dla każdej reguły gramatycznej. Przykładowo, płeć dla dziewczynki jest neutralna (das Mädchen), a spora część rzeczowników kończących się na„–e” nie ma rodzaju żeńskiego, np. der Name, das Ende.

– W języku niemieckim słowo „proszę” (niem. bitte) oznacza także „proszę bardzo”, „śmiało”, „przepraszam?”.

Nauka języka niemieckiego – wskazówki dla początkujących

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze dla Ciebie listę kilku wskazówek, które z pewnością pomogą Ci w szybkim opanowaniu podstaw języka niemieckiego. Oto one:

– Zacznij interesować się kulturą i historią Niemiec. Dowiedz się, jak wygląda styl życia w tym kraju, jakie zwyczaje i tradycje mają mieszkańcy – dzięki temu łatwiej będzie Ci poczuć bliższą więź z tym językiem.

– Otaczaj się językiem niemieckim w każdy możliwy sposób – słuchaj muzyki, oglądaj filmy i programy telewizyjne, czytaj książki. Z czasem przekonasz się, że o wiele łatwiej jest Ci zrozumieć kolejne słowa i zapamiętać wiele zasad gramatycznych.

– Ustal cel i zapisz go w widocznym miejscu. Mając silną motywację, nie zrezygnujesz z nauki niemieckiego w momencie, gdy pojawią się pierwsze trudności w jego nauce.