Structura

Język niemiecki zawodowy – opanuj i bądź profesjonalistą

16 grudnia, 2020
Strona główna » Blog » Język niemiecki zawodowy – opanuj i bądź profesjonalistą

Znajomość języka niemieckiego to często warunek konieczny, by móc aplikować na wymarzone stanowisko pracy, Według badań TNS Polska, tylko 14% Polaków potrafi posługiwać się niemieckim na poziomie komunikatywnym. Dla pozostałej części społeczeństwa niemożliwym może okazać się zdobycie pracy, która wymaga znajomości tego języka oraz branżowego słownictwa. Z pomocą może przyjść wówczas kurs języka niemieckiego zawodowego, który nauczy Cię posługiwania się fachowymi zwrotami zarówno w mowie, jak i w piśmie. Czym jest język niemiecki zawodowy i dlaczego warto się go uczyć?

Język niemiecki zawodowy – co oznacza to sformułowanie? 

Język niemiecki zawodowy obejmuje słownictwo, którym posługujemy się na co dzień oraz sformułowania specjalistyczne, charakterystyczne dla danej branży. Ta cenna umiejętność jest niezbędna w trakcie codziennych rozmów z niemieckojęzycznymi współpracownikami, a także podczas komunikacji biznesowej z partnerem zagranicznym.

Warto pamiętać, że znajomość języka niemieckiego zawodowego przydaje się również przy sporządzaniu różnego rodzaju dokumentów biurowych, gdzie operuje się szeroko pojętym słownictwem biznesowym. Fachowe sformułowania w języku niemieckim ułatwiają przygotowywanie m.in. sprawozdań, prezentacji oraz wiadomości mailowych.

W jakich profesjach język niemiecki zawodowy może być szczególnie ważny? 

Niemcy są prawdziwą potęgą gospodarczą w Europie i do tego naszym bliskim sąsiadem. Wiele firm w Polsce współpracuje z partnerami zza zachodniej granicy, w związku z czym prowadzenie interesów i komunikacja biznesowa z Niemcami często wiąże się z koniecznością nauki słownictwa biznesowego w ich rodzimym języku. Na jakich stanowiskach umiejętność ta może okazać się przydatna?

Otóż pracownicy posługujący się tym językiem są poszukiwani głównie w branży finansów, IT, w księgowości i na stanowiskach związanych obsługą klienta. Niemiecki zawodowy wymagany jest także wśród osób pracujących w handlu międzynarodowym oraz w branży HR, gdzie fachowa znajomość języka niemieckiego także wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami. Nie zapominajmy tu również o branży medycznej, a dokładnie o lekarzach, którzy chcą rozwijać swoją karierę zawodową w krajach niemieckojęzycznych (Niemczech, Austrii, Szwajcarii).

Dlaczego warto nauczyć się języka niemieckiego zawodowego i jak skutecznie zacząć naukę?

Nauka języka niemieckiego zawodowego to doskonała inwestycja w rozwój zawodowy, która może okazać się przydatna już na etapie rozmów o pracę. Biegłość w języku biznesowym daje nam większą pewność siebie w komunikacji w środowisku międzynarodowym i ułatwia rozmowy podczas podróży służbowej.

Jeśli chcesz rozpocząć naukę języka niemieckiego zawodowego, zapoznaj się z ofertą kursów specjalistycznych w szkole językowej Structura. Kurs języka biznesowego pomoże Ci w swobodnym operowaniu słownictwem związanym z ekonomią i biznesem, natomiast kurs języka niemieckiego medycznego otworzy przed Tobą drzwi do kariery w branży medycznej w krajach niemieckojęzycznych. Co ważne, kursy są przeznaczone dla osób, które znają język niemiecki co najmniej na poziomie B1 lub B2.

Kursy specjalistyczne trwają przez dwa semestry – ze względu na obecną sytuację epidemiczną wszystkie lekcje odbywają się online. Dbamy o komfort naszych kursantów, w związku z czym oferujemy udział w zajęciach w godzinach porannych lub popołudniowych, tak by mogli połączyć naukę języka z pracą. Dowiedz się więcej na temat kursów specjalistycznych w szkole językowej Structura: https://structura.pl/specjalistyczne/.