Structura

Kurs konwersacyjny – dobry sposób na szlifowanie języka niemieckiego

27 lipca, 2020
Strona główna » Blog » Kurs konwersacyjny – dobry sposób na szlifowanie języka niemieckiego

Znajomość języka obcego w formie pisanej czasem nie przekłada się na umiejętności konwersacyjne danej osoby. Jest to tak zwana bierna znajomość języka, charakteryzująca się dobrym zrozumieniem tekstów i wypowiedzi konstruowanych np. w języku niemieckim, powiązana jednocześnie z trudnością w formułowaniu zdań i nawiązywania dyskusji. W trakcie kursów konwersacyjnych z języka niemieckiego kładzie się szczególny nacisk na rozmowę, aby podnieść poziom swobodnej wypowiedzi kursanta.
Czym są kursy konwersacyjne z języka niemieckiego?Kursy konwersacyjne to rodzaj zajęć mający na celu jak najlepsze przygotowanie ucznia do bezpośredniego kontaktu słownego z osobą posługującą się językiem obcym. W trakcie takiego kursu języka niemieckiego nauka odbywa się poprzez mówienie i słuchanie innych. Nauczyciele w Szkole Języka Niemieckiego Structura pozwalają wybierać kursantom tematy rozmów, które dotyczą ich zainteresowań – dzięki temu uczestnictwo w dyskusji jest łatwiejsze, a sami zainteresowani chętniej angażują się w dialog. Wraz z upływem czasu wzrasta ich pewność siebie, a to przekłada się na większą swobodę językową w rozmowie moderowanej przez nauczycieli.

Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim w mowie jest szczególnie ważna w przypadku chęci podjęcia pracy za granicą lub wyjazdu na studia do kraju, w którym niemiecki jest językiem urzędowym. Także na polskim rynku pracy można natrafić na lukratywne oferty, w których warunkiem koniecznym jest jednak swobodna komunikacja w języku niemieckim. Ukończenie kursu konwersacyjnego może pomóc w zdobyciu dobrej pracy dzięki rzeczywistemu podniesieniu umiejętności, które umożliwią kooperacje z niemieckojęzycznymi współpracownikami.
Kursy konwersacyjne – dla kogo są wskazane?Kursy konwersacyjne są przede wszystkim polecane osobom, które posiadają już przynajmniej podstawową wiedzę na temat języka niemieckiego i chcą ją utrwalić oraz wykorzystać w praktyce.
Zaletą kursu konwersacyjnego jest możliwość wzbogacenia słownictwa – poprzez systematyczne formułowanie zdań w języku niemieckim lepiej zapamiętujemy używane słowa, a także słuchając innych kursantów stale powiększamy swoją bazę zwrotów.

Szczególnie często w kursach konwersacyjnych biorą udział osoby, które nie chcą tracić kontaktu z językiem oraz ludzie czujący potrzebę przełamania bariery w mówieniu. W polskich szkołach państwowych nadal w większości przypadków kładzie się nacisk na umiejętność pisania i czytania, tworząc i oceniając głównie testy drukowane. Z tego względu część uczniów po zakończonej edukacji ma trudności ze swobodną komunikacją i czuje lęk przed nawiązywaniem rozmowy z obcokrajowcami. Kursy konwersacyjne z języka niemieckiego mają pomóc w pozbyciu się wątpliwości oraz krytycznego myślenia kursanta w stosunku do swoich zdolności językowych.

W Szkole Języka Niemieckiego Structura proponujemy kursy konwersacyjne z języka niemieckiego dla poziomów zaawansowania B i C. W trakcie semestru realizujemy 30 lekcji, z których każda trwa 45 minut, a zajęcia realizujemy w blokach 2 następujących zaraz po sobie lekcji tygodniowo (łącznie 90 minut). W trakcie wakacji oferujemy tylko zajęcia online, które odbywają się w godzinach popołudniowych, aby nie kolidowały z pracą czy obowiązkami studenckimi. Dbamy o komfort nauki, dlatego grupy zajęciowe są niewielkie i liczą maksymalnie 12 osób – jeśli chciałbyś poprawić swoje umiejętności komunikacji w języku niemieckim, sprawdź naszą ofertę kursów konwersacyjnych.