Structura

List motywacyjny po niemiecku – jak napisać go krok po kroku? Przydatne zwroty

20 czerwca, 2022
Strona główna » Blog » List motywacyjny po niemiecku – jak napisać go krok po kroku? Przydatne zwroty
list motywacyjny po niemiecku

List motywacyjny (Anschreiben) to w Niemczech jeden z najważniejszych elementów ubiegania się o pracę. Jak podaje Harris Interactive, aż 39% rekruterów u naszych zachodnich sąsiadów ignoruje podania o pracę, które nie zawierają listu motywacyjnego. Taki dokument pozwala im wstępnie ocenić, jaki jest poziom doświadczenia potencjalnego kandydata do pracy oraz jego zdolności do sprzedania własnej osoby. Dziś przyjrzymy się kilku najważniejszym zwrotom w liście motywacyjnym po niemiecku i opowiemy o tym, jak powinien on wyglądać.

Format listu motywacyjnego po niemiecku

Rekruterzy zwracają dużą uwagę na to, w jaki sposób napisany jest list motywacyjny po niemiecku. Niejednokrotnie od tego dokumentu zależy to, czy dana osoba otrzyma wymarzoną pracę. Warto jednak zaznaczyć, że ważny jest nie tylko sam fakt napisania takiego dokumentu, ale także opracowanie go zgodnie z określoną formułą. Po pierwsze, list motywacyjny po niemiecku nie powinien być dłuższy niż jedna strona. Jego treść warto rozmieścić tak, by na kartce widoczna była odpowiednio duża przestrzeń, a tekst był możliwie jak najbardziej zwięzły.

W prawym górnym rogu dokumentu należy umieścić swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail oraz numer telefonu. Podobnie jak w przypadku listu motywacyjnego w Polsce, w lewym rogu podaje się pełny adres firmy oraz imię i nazwisko osoby kontaktowej. Profesjonalny list motywacyjny po niemiecku zawiera z reguły trzy akapity oraz krótkie zakończenie, które podsumowuje, dlaczego aplikujemy na dane stanowisko, a także to, jakie są nasze wartości i oczekiwania.

Jak wiadomo, Niemcy lubią przestrzegać ściśle określonych zasad i przepisów, czego najlepszym przykładem są wytyczne dotyczące pisania profesjonalnej korespondencji, określone w normie DIN 5008. Zgodnie z nią, kartka, na której umieszczony jest list motywacyjny po niemiecku, powinna spełniać następujące standardy:

– margines lewy: 24,1 mm;
– margines prawy: co najmniej 8,1 mm;
– margines dolny: 16,9 mm;
– margines górny 16,9 mm.

List motywacyjny po niemiecku – przykładowe zwroty

Podczas pisania listu motywacyjnego należy znaleźć złoty środek – jego treść powinna być zwięzła i profesjonalna, jednak mimo to ma zachować naturalne ciepło, tak, by osoba odpowiedziała za rekrutację chciała poznać Cię bliżej. Warto również, by zawrzeć w nim kilka najważniejszych zwrotów, które pokażą, jak bardzo jesteś zaangażowany w proces rekrutacji. Możesz skorzystać z następujących przykładów listu motywacyjnego po niemiecku:

– Sehr geehrte Frau/geehrter Herr – Szanowna Pani/Panie…;
– Hiermit bewerbe ich mich um die Stelle als…, die Sie in… ausgeschriben haben – Chciałabym aplikować na stanowisko…, które umieścili Państwo w…;
– Auf das von Ihnen ausgeschriebene Stellenangebot bewerbe ich mich gerne, weil – Mam przyjemność aplikować na ogłoszone stanowisko, ponieważ…;
– Zu meinen Stärken zählen… – Moje mocne strony to…;
– Ich besitze solide Grundkenntnisse in… – Posiadam praktyczną wiedzę na temat…;
– ausgezeichnete Kommunikationsfähigkeiten – doskonałe umiejętności komunikacyjne;
– analytische Fähigkeiten ­– umiejętności analityczne;
– hohe soziale Kompetenz – dobre umiejętności interpersonalne;
– Ich würde mich sehr über die Gelegenheit freuen, weitere Details zu der Position mit Ihnen persönlich zu besprechen. – Chętnie omówię z Państwem dalsze szczegóły tego stanowiska.

Podsumowując, profesjonalny list motywacyjny po niemiecku powinien opowiadać krótką historię o tym, dlaczego chcesz aplikować na dane stanowisko i jakie wartości oraz umiejętności możesz wnieść do firmy. Jeżeli już na tym etapie uda Ci się zrobić dobre wrażenie na rekruterach, szanse na to, że pracodawca zaprosi Cię na rozmowę, znacznie wzrosną.