Structura

Nauka języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym – jak przebiega i gdzie się nauczyć komunikatywnego języka niemieckiego?

10 stycznia, 2022
Strona główna » Blog » Nauka języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym – jak przebiega i gdzie się nauczyć komunikatywnego języka niemieckiego?
nauka języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym

Znajomość języka w stopniu komunikatywnym – takie stwierdzenie często pojawia się w ogłoszeniach o pracę. Co to oznacza w praktyce? Otóż osoba, która posługuje się niemieckim w stopniu komunikatywnym, potrafi swobodnie rozmawiać na różne tematy, używając przy tym prostych zdań i zwrotów, a także formułuje spójne i logiczne wypowiedzi pisemne. Na czym polega nauka niemieckiego w stopniu komunikatywnym i gdzie możemy się tego nauczyć?

Na czym polega nauka języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym?

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z niemieckim, zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób szybko nauczyć się niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Istnieje wiele metod nauczania, jednak bez względu na to, na którą z nich się zdecydujesz, przed Tobą duże wyzwanie językowe. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy znasz już podstawowe słownictwo i coraz lepiej radzisz sobie z mówieniem w języku niemieckim. Wówczas nauka na poziomie B1 (stopień komunikatywny) opiera się przede wszystkim na kształceniu i rozwijaniu czterech podstawowych umiejętności – pisania, mówienia, słuchania i czytania.

Podczas nauki niemieckiego w stopniu komunikatywnym większą uwagę zwraca się nie tyle na przyswajanie nowego słownictwa, a raczej na czytanie ze zrozumieniem, jak również umiejętność swobodnego porozumiewania się w różnych sytuacjach poprzez interakcję z innymi osobami. Ćwicząc niemiecki w stopniu komunikatywnym, uczeń coraz częściej prowadzi spontaniczne konwersacje z lektorem lub innymi kursantami, a jeżeli decyduje się na samodzielną naukę – stawia sobie kolejne wyzwania, np. prowadząc dialogi na niemieckojęzycznym forum lub czytając książki w języku niemieckim.

Ile czasu potrzeba na naukę niemieckiego komunikatywnie?

Na to, ile czasu zajmie Ci nauczenie się języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jak podaje Instytut Goethego, zdobycie biegłości językowej na poziomie B1 zajmuje od 350 do 650 godzin lekcyjnych, które trwają 45 minut. To, jak długo będziesz się uczyć, zależy od kilku czynników, takich jak m.in. to, ile czasu tygodniowo chcesz poświęcić na naukę i czy chcesz zdobywać nowe umiejętności samodzielnie, czy może planujesz skorzystać z kursu językowego. Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy zaczynasz naukę niemieckiego od podstaw, czy może chcesz kontynuować naukę – w takiej sytuacji zdobycie swobody w mowie i w piśmie w języku niemieckim powinno zająć Ci mniej czasu.

Ważne jest również, by otaczać się językiem niemieckim w życiu codziennym. Jeżeli masz odwagę prowadzić krótkie, proste dialogi z innymi osobami, próbujesz czytać niemieckojęzyczne książki lub gazety, a także słuchasz piosenek i wiadomości w tym języku – możesz liczyć na to, że szybko nauczysz się niemieckiego w stopniu komunikatywnym.

Niemiecki komunikatywny – nauka w Szkole Języka Niemieckiego Structura

W Szkole Języka Niemieckiego Structura od ponad 25 lat zajmujemy się nauczaniem języka niemieckiego zarówno na poziomie komunikatywnym, jak i podstawowym czy też zaawansowanym. Współpracujemy z doświadczonym zespołem lektorów i metodyków, którzy prowadzą wszystkie rodzaje kursów – począwszy od standardowych i intensywnych, aż po konwersacyjne i specjalistyczne.

Jeżeli chcesz jak najszybciej nauczyć się języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym, zapoznaj się z naszą ofertą kursów stacjonarnych i internetowych, a następnie wybierz dla siebie tę opcję, która sprosta Twoim oczekiwaniom.