Structura

Nauka niemieckiego dla dorosłych – czym różni się od nauki dla dzieci?

6 maja, 2021
Strona główna » Blog » Nauka niemieckiego dla dorosłych – czym różni się od nauki dla dzieci?

Nauka niemieckiego dla dorosłych – czym różni się od nauki dla dzieci?

Wiele osób uważa, że metody wykorzystywane podczas nauki języka obcego przez dzieci i dorosłych wyglądają podobnie. Warto jednak pamiętać, że wiek jest istotnym czynnikiem, który decyduje o zróżnicowanych oczekiwaniach i doświadczeniach związanych z nauką języka przez obie te grupy. Jak różnice w wieku przekładają się na metody stosowane podczas nauki niemieckiego i jaki sposób nauczania jest najskuteczniejszy dla dorosłych?

Nauka niemieckiego dla dorosłych i dla dzieci – czym się różni?

Dzieci przyswajają nowe umiejętności językowe w naturalny sposób. W porównaniu do dorosłych nie mają wygórowanych oczekiwań, jeśli chodzi o efekty nauki, a także łatwiej je zmotywować i zachęcić do dalszej nauki. Co ważne, dzieci są znacznie bardziej otwarte na świat, co przekłada się na brak barier językowych, które tak często utrudniają naukę niemieckiego dorosłym. Maluchy nie zdają sobie sprawy z popełnianych błędów, w związku z czym nie wstydzą się, jeśli zdarzy im się zaliczyć językową wpadkę. Traktują to jako zabawę. 

A w przypadku dorosłych? Z wiekiem rośnie w nas świadomość swoich mocnych i słabych stron. Wiemy, jakie mamy oczekiwania wobec stosowanych metod nauczania i liczymy na uzyskanie szybkich efektów w możliwie jak najkrótszym czasie. Niestety, ze względu na szybkie tempo życia i brak czasu na naukę niemieckiego, dorosłym często trudniej jest się zmotywować do pracy w trakcie trwania kursu językowego.

Jak zaplanować naukę niemieckiego dla dorosłych?

Różnice w oczekiwaniach i podejściu do przyswajania nowej wiedzy przez dorosłych i dzieci przekładają się na konieczność opracowania konkretnego programu nauki niemieckiego dla dorosłych. Przed podjęciem decyzji o wzięciu udziału w kursie językowym warto sprawdzić, jak wygląda plan nauki języka w danej szkole językowej i skonfrontować go z naszymi możliwościami. Istotną kwestią jest tu ocena naszych zasobów czasowych i dobre rozplanowanie zajęć w zależności od ilości codziennych obowiązków prywatnych i zawodowych.

Dorośli zazwyczaj dysponują mniejszą ilością wolnego czasu, który mogą przeznaczyć na naukę języka. W związku z tym w ich przypadku ważne jest, by dobierać takie metody nauczania, które pozwolą łączyć życie prywatne z możliwością utrwalania materiału, np. poprzez oglądanie filmów lub czytanie książek w języku niemieckim, czy też rozwiązywanie krótkich quizów w dedykowanych aplikacjach. 

Kursy konwersacyjne – skuteczny sposób na naukę niemieckiego dla dorosłych

Jak już zostało wspomniane wcześniej, jednym z problemów w nauce niemieckiego dla dorosłych są bariery językowe podczas konwersacji. O ile dzieci z łatwością inicjują proste rozmowy w języku obcym, o tyle dorośli dobrze radzą sobie ze zrozumieniem tekstów, jednak mają obawy przed kontaktem słownym z osobą, która biegle mówi po niemiecku. W związku z tym w naszej szkole językowej Structura szczególny nacisk kładziemy na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim w mowie, ponieważ jest to najważniejsza umiejętność pozwalająca na skuteczną komunikację.

Wśród naszych kursantów największą popularnością cieszą się kursy konwersacyjne, które pozwalają nie tylko przełamać strach związany z mówieniem w języku obcym, ale także wzbogacają słownictwo poprzez formułowanie coraz bardziej rozbudowanych zdań po niemiecku. Ze względu na fakt, że nauka języka związana jest głównie z rozmowami i słuchaniem innych podczas zajęć, praca własna w domu jest ograniczona do minimum, natomiast efekty takiego modelu przyswajania wiedzy są bardzo zadowalające. Jest to ważne przede wszystkim w przypadku osób, które nie mają zbyt wiele czasu na codzienną naukę, a także cenią sobie wygodę – chętni mogą skorzystać z zajęć prowadzonych online. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych kursów języka niemieckiego dla dorosłych.