Structura

Nauka niemieckiego dla początkujących – od czego zacząć przygodę z językiem niemieckim?

17 sierpnia, 2022
Strona główna » Blog » Nauka niemieckiego dla początkujących – od czego zacząć przygodę z językiem niemieckim?
niemiecki dla początkujących

Nauka języka obcego to duże wyzwanie, dzięki któremu możesz nie tylko poznać bogatą kulturę i historię innych krajów, ale także otwierasz swój umysł na nowe perspektywy. Znając język niemiecki, możesz podróżować po całym świecie i nawiązywać relacje z dziesiątkami milionów ludzi na całym świecie. Na początku wiele osób ma jednak wiele pytań dotyczących tego, jak uczyć się niemieckiego od podstaw i od czego tak naprawdę zacząć naukę. Dziś spróbujemy znaleźć na nie odpowiedzi.

Znajdź swój cel nauki języka niemieckiego

Zanim zdecydujesz się na konkretną metodę nauki, warto, byś zrobił krok w tył i zastanowił się, dlaczego tak naprawdę chcesz rozpocząć swoją przygodę z nauką niemieckiego dla początkujących. Określ swój cel i sformułuj go w taki sposób, by zmotywować się do osiągnięcia biegłości językowej. Pamiętaj również, by ustalić sobie dokładne ramy czasowe nauki, tak, by móc lepiej rozplanować pracę.

Oto lista przykładowych powodów, które mogą stać się Twoim celem do nauki niemieckiego dla początkujących.

– Otrzymać pracę w firmie informatycznej w Berlinie w przyszłym roku.
– W ciągu sześciu miesięcy zacząć prowadzić swobodne rozmowy po niemiecku z partnerami biznesowymi.
– Podróżować po krajach niemieckojęzycznych i płynnie rozmawiać z ich mieszkańcami.

Nauka niemieckiego dla początkujących – opanuj alfabet i podstawowe słownictwo

Naukę nowego języka zacznij od oswojenia się z alfabetem niemieckim i sprawdzenia, jak brzmią konkretne samogłoski i spółgłoski. Łatwiej Ci będzie opanować podstawy, gdy najpierw nauczysz się poszczególnych dźwięków, a dopiero potem połączysz je w słowa i spróbujesz poprawnie je wymawiać. W tym celu możesz skorzystać ze stron internetowych, które udostępniają alfabety online i pozwalają usłyszeć wymowę każdej litery, zwłaszcza tych z tzw. umlautem (ä, ö, ü).

Następnym krokiem jest nauka najważniejszych zwrotów po niemiecku, dzięki którym będziesz w stanie przeprowadzić pierwsze, krótkie rozmowy w tym języku. Wystarczy, że wydrukujesz sobie listę 100 podstawowych wyrażeń niemieckich lub skorzystasz z aplikacji na smartphona, a następnie będziesz każdego dnia powtarzać nowe słówka.

Zapamiętaj najważniejsze rzeczowniki, czasowniki i przymiotniki w języku niemieckim

Gdy zrozumiesz podstawowe słownictwo niemieckie, będziesz mógł z łatwością nawiązać konwersację z native speakerem. Jeżeli jednak chcesz kontynuować rozmowę, warto, byś znał kilka kluczowych niemieckich rzeczowników, czasowników i przymiotników. Staraj się uczyć ich w określonym kontekście (np. tematycznie), tak, by łatwiej Ci było je szybko zapamiętać.

Stwórz wokół siebie klimat Niemiec

Nie musisz mieszkać w kraju naszych zachodnich sąsiadów, by móc w pełni zanurzyć się w języku niemieckim. Wystarczy, że wprowadzisz go do swojego życia codziennego, co możesz zrobić na wiele różnych sposobów, m.in.:

– oglądaj niemieckie filmy i programy telewizyjne – jeżeli chcesz mówić płynnie po niemiecku, najpierw musisz nauczyć się słuchać w tym języku. Ta metoda jest również przydatna w kontekście nauki nowego słownictwa;
– słuchaj podcastów po niemiecku – dzięki temu możesz poznawać się z niemieckim nie tylko podczas nauki w domu, ale także w trakcie podróży lub dojazdu do pracy;
– czytaj niemieckie książki – nauka czytania po niemiecku to kolejny krok, który przybliży Cię do osiągnięcia upragnionego celu. Czytając na głos, nie tylko szybciej zapamiętasz nowe słówka, ale także poprawisz swoją wymowę;
– zmień język w swoim komputerze i telefonie – ustawiając język interfejsu na niemiecki, poznasz nowe słówka, które również wykorzystujesz w życiu codziennym.