Structura

Nauka niemieckiego od zera – od czego zacząć naukę niemieckiego?

16 grudnia, 2021
Strona główna » Blog » Nauka niemieckiego od zera – od czego zacząć naukę niemieckiego?
nauka niemieckiego od zera

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z językiem niemieckim, jednak nie wiesz, od czego zacząć? Pewnie zastanawiasz się nad tym, jaka metoda nauczania sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku – czy powinieneś skorzystać z kursu w szkole językowej, czy też może lepszą opcją będzie samodzielna nauka w domu. Dziś spróbujemy rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości i pokażemy Ci, że nauka niemieckiego od zera wcale nie musi być stresująca i skomplikowana.

Zapoznaj się z językiem niemieckim

Zanim podejmiesz decyzję o tym, jak i kiedy zaczniesz naukę niemieckiego, postaraj się dowiedzieć o nim możliwie jak najwięcej. Wyszukaj w Internecie artykuły o kulturze krajów niemieckojęzycznych, zobacz kilka filmików na temat nauki niemieckiego, a także spróbuj znaleźć czasopismo lub książkę w tym języku. Dlaczego jest to tak ważne? Wszystko to pomoże Ci lepiej wczuć się w klimat języka niemieckiego – jego historia, kultura, a także takie aspekty jak struktury językowe, słownictwo czy też system pisma sprawią, że język, którego dopiero będziesz się uczyć, stanie się dla Ciebie jeszcze bardziej fascynujący.

Warto również dodać, że po tym jak poznasz bliżej język, którego chcesz się uczyć, łatwiej będzie Ci określić cel, czyli to, dlaczego chcesz to robić. Zawsze podkreślamy, że ustalenie celu nauki pomaga w zachowaniu wysokiego poziomu motywacji, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy dopadnie nas zmęczenie lub zniechęcenie do dalszej nauki. Co więcej, jasno określony cel umożliwia lepsze dopasowanie tempa oraz metody nauczania do Twoich indywidualnych potrzeb.

Określ swój poziom znajomości języka niemieckiego

To, jaki sposób nauki sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku, jest w dużej mierze uzależnione od poziomu znajomości języka, który możesz określić samodzielnie, np. wykonując test niemieckiego online. Składa się on z trzech części: gramatycznej, krótkiej wypowiedzi pisemnej oraz prostej rozmowy z lektorem. Wyniki tego testu umożliwią wybranie właściwej grupy językowej dla Ciebie, a także pozwolą na lepszy dobór materiałów, tak, by zapewnić Ci jak największy komfort i efektywność nauki.

Od czego zacząć naukę niemieckiego? Wymowa to podstawa!

Pewnie obawiasz się, że będziemy Cię zachęcać do tego, byś już na początku nauki miał charakterystyczny akcent i brzmiał jak rodowity mówca niemieckiego. Nie martw się, chodzi nam wyłącznie o to, byś osłuchał się z dźwiękami typowymi dla nowego języka, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zrozumieć inne osoby, a z drugiej strony Ty będziesz przez nie lepiej rozumiany.

Metod na naukę prawidłowej wymowy oraz mówienia w języku niemieckim jest wiele. Najważniejsze jest to, byś przełamał wewnętrzną blokadę i starał się mówić jak najwięcej po niemiecku – nawet wtedy, gdy dopiero uczysz się podstawowego słownictwa. Jak to zrobić? Jednym z najprostszych sposobów jest regularne ćwiczenie w domu. Wystarczy, że każdego dnia poświęcisz zaledwie kwadrans na czytanie na głos artykułu w gazecie, powtarzanie słów ulubionej piosenki lub wypowiadanie na głos fraz umieszczonych na fiszkach, a pierwsze efekty zauważysz już niebawem.

Na koniec warto, byś wybrał konkretny sposób nauki niemieckiego. Możesz zdecydować się na samodzielną naukę w domu lub wziąć udział w kursie w szkole językowej. Oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego dobrze, byś rozważył je, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. A my tymczasem zachęcamy do zapoznania się z ofertą kursów w naszej Szkole Języka Niemieckiego Structura!