Structura

Nauka niemieckiego w domu – czy jest efektywna?

17 lutego, 2022
Strona główna » Blog » Nauka niemieckiego w domu – czy jest efektywna?
nauka niemieckiego w domu

Nauka niemieckiego w domu wymaga nie tylko wygospodarowania czasu na przyswajanie nowego słownictwa, ale także konsekwencji i dużego zaangażowania. Chociaż brak konieczności wychodzenia z domu brzmi bardzo kusząco, to wiele osób uczących się samodzielnie ma problem z właściwą organizacją pracy i doborem odpowiednich metod nauki. Czy warto zatem decydować się na naukę niemieckiego w domu i czy może być ona efektywna?

Nauka niemieckiego w domu – systematyczność to podstawa

Już od najmłodszych lat słyszymy od naszych rodziców i nauczycieli, że systematyczność w nauce jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Mózg człowieka nie lubi być zasypywany zbyt wieloma informacjami w krótkim czasie i znacznie łatwiej przyswaja nową wiedzę, gdy otrzymuje ją w mniejszych partiach. Systematyczna nauka pozwala zatem szybciej i z mniejszym wysiłkiem uczyć się nowych rzeczy. Co więcej, konsekwencja w nauce wspiera koncentrację i proces zapamiętywania, a także zwiększa naszą mobilizację do nauki.

Decydując się na samodzielną naukę niemieckiego w domu, często mamy wrażenie, że uda nam się opanować cały materiał w ciągu kilku miesięcy. Niestety, bardzo szybko przekonujemy się, jak to wygląda w rzeczywistości. W tak krótkim czasie możemy poznać jedynie podstawy, jednak pod warunkiem, że każdego dnia poświęcimy co najmniej kwadrans na ćwiczenia. Systematyczność to jeden z najważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę, chcąc osiągnąć wysoką efektywność w nauce niemieckiego w domu.

Sprawdzone metody na efektywną naukę niemieckiego w domu

Nauka niemieckiego w domu wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z siedzeniem przy biurku i ciągłym wkuwaniem nowych słówek. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nauka języków wcale nie musi być nudna i monotonna, a wręcz odwrotnie – może stać się wspaniałą i ciekawą przygodą. Jak wykorzystać ten kwadrans każdego dnia na zapoznawanie się z językiem niemieckim? Jednym ze skutecznych sposobów jest nauka z fiszek, na których umieszczane są pojedyncze słowa lub całe zdania. Takie karteczki można przyklejać w dowolny miejscu w domu, by zwiększyć efektywność nauki.

Dla osób, które lubią spędzać czas na przeglądaniu Internetu, doskonałym rozwiązaniem będzie znalezienie niemieckojęzycznego bloga w ulubionej tematyce. Dlaczego akurat blog? W większości przypadków teksty blogowe pisane są swobodnym i prostym językiem, dzięki czemu łatwiej będzie je zrozumieć osobie, która dopiero zaczyna swoją przygodę z niemieckim. Ciekawa tematyka to kolejny plus, który z pewnością ułatwi zapamiętywanie nowych słówek.

W nauce niemieckiego w domu pomocne mogą okazać się także różnego rodzaju aplikacje mobilne, które zazwyczaj są bezpłatne. Korzystając z nich, możemy nie tylko powtarzać słówka z różnych zagadnień, ale także wykonywać ćwiczenia z zakresu czytania, gramatyki czy też słuchania. Coraz więcej tego typu aplikacji zapewnia również kontakt z native speakerami, dzięki czemu możemy skupić się na nauce konwersacji w języku niemieckim.

Samodzielna nauka niemieckiego czy kurs online?

Nie da się zaprzeczyć, że samodzielna nauka niemieckiego ma wiele zalet, jednak takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Brak wsparcia doświadczonego lektora czy też native speakera sprawia, że często tracimy motywację do dalszej nauki, a systematyczność, która jest tak bardzo ważna, powoli zanika. Co więcej, nawet jeśli skrupulatnie opracujemy plan nauki, nikt nie będzie w stanie skorygować popełnianych przez nas błędów i nie oceni efektów pracy.

W takiej sytuacji warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zdecydować się na kurs językowy online organizowany przez Szkołę Języka Niemieckiego Structura. Wybierając taką formę nauki, nie musimy wychodzić z domu, a mimo to możemy uczyć się pod czujnym okiem lektorów, którzy wspierają kursantów na każdym etapie nauki. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!