Structura

Pierwsza lekcja niemieckiego dla dorosłych

30 listopada, 2021
Strona główna » Blog » Pierwsza lekcja niemieckiego dla dorosłych
pierwsza lekcja niemieckiego dla dorosłych

Decyzja podjęta – kurs językowy wybrany, terminy zajęć ustalone, zostaje już tylko czekać na pierwszą lekcję. Dla wielu kursantów to właśnie pierwsze spotkanie z lektorem i pozostałymi uczestnikami kursu bywa najbardziej stresujące. Pamiętajmy jednak, że pierwsza lekcja niemieckiego dla dorosłych jest kluczowa, ponieważ pozwala nam nie tylko sprawdzić swój poziom językowy, ale także staje się doskonałą okazją do nawiązania relacji z innymi. Jak przebiega pierwsza lekcja niemieckiego dla dorosłych i jak przygotować się do tych zajęć?

Pierwsza lekcja niemieckiego bez niespodzianek

Każdy z nas obawia się tego, co nowe i nieznane – to zupełnie normalne zjawisko. By temu zapobiec, warto dowiedzieć się jak najwięcej o zajęciach językowych i prowadzących je lektorach jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Wiele informacji na ten temat znajdziemy na stronie internetowej szkoły językowej, gdzie możemy poczytać o metodach nauczania, przebiegu zajęć, jak również o doświadczeniu nauczycieli współpracujących z daną placówką. W mediach społecznościowych warto sprawdzić także opinie o szkole językowej – udzielane są przez osoby, które brały już udział w zajęciach. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wybraliśmy dobry kurs i łatwiej będzie nam przygotować się do pierwszych zajęć.

Rozgrzewka na dobry początek

Lektorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nowi kursanci czują się nieco skrępowani i zestresowani podczas pierwszej lekcji niemieckiego dla dorosłych. W związku z tym, by przełamać pierwsze lody, nauczyciele często wprowadzają element gry komunikacyjnej, która ułatwi im bliższe poznanie każdego kursanta i nawiązanie z nim relację, a przy tym stanie się ciekawym sposobem na określenie jego poziomu językowego.

Wystarczy zatem, że przed pierwszymi zajęciami nauczymy się kilku prostych zwrotów w języku niemieckim, które pozwolą nam się przedstawić lub opowiedzieć o swoich zainteresowaniach, a z pewnością poczujemy się komfortowo podczas pierwszej rozmowy z lektorem.

Ustalenie zasad współpracy

Jedną z kwestii, która powinna zostać poruszona na pierwszej lekcji niemieckiego dla dorosłych, jest omówienie tego, jak będzie wyglądać współpraca lektora z kursantami. Warto ustalić pewne reguły już na początku wspólnej przygody z językiem niemieckim, by zapobiec w ten sposób potencjalnym nieporozumieniom w przyszłości i zadbać o przyjazną atmosferę na zajęciach. Lektor wspólnie z kursantami ustala, jak będą wyglądać zajęcia, jakiego rodzaju prace domowe są przewidziane w ramach kursu oraz to, ile czasu kursant powinien poświęcać na samodzielną naukę w domu.

Po omówieniu zasad współpracy lektor powinien wytłumaczyć uczestnikom kursu, z jakich metod nauczania będzie korzystał i w jaki sposób będzie chciał przekazać swoją wiedzę związaną ze słownictwem, zasadami gramatyki i umiejętnościami konwersacji w języku niemieckim. W zależności od rodzaju (np. kurs specjalistyczny, konwersacyjny) i poziomu kursu lektor może zaprezentować listę zagadnień, które będzie chciał poruszyć podczas lekcji, a także zachęci kursantów do przedstawienia swoich propozycji na to, jakie tematy chcieliby omówić na kolejnych zajęciach.

Pamiętajmy, że pierwsza lekcja niemieckiego dla dorosłych nie musi być stresująca. Wiele zależy od naszego indywidualnego podejścia, a także od metod nauczania stosowanych w danej placówce. Warto zatem dokładnie sprawdzić, czy wybrana szkoła językowa spełnia nasze oczekiwania, by mieć pewność, że z przyjemnością będziemy przychodzić do niej na kolejne zajęcia.