Structura

Podstawy języka niemieckiego – jak szybko i skutecznie je opanować

24 marca, 2022
Strona główna » Blog » Podstawy języka niemieckiego – jak szybko i skutecznie je opanować
podstawy niemieckiego

Naukę języka obcego można porównać do podróży – nie jest w niej ważny wyłącznie cel, ale także liczne przystanki, które napotykamy po drodze. Podobnie wygląda to w przypadku języka niemieckiego, który zyskał niechlubną reputację jednego z najtrudniejszych do nauki języków europejskich. Długie słowa, z pozoru trudne reguły gramatyczne, twarda wymowa – wszystko to sprawia, że nauka niemieckiego może wydawać się bardzo przytłaczająca. Jak sobie w tym pomóc i opanować podstawy niemieckiego łatwo, szybko i przyjemnie?

Podstawy niemieckiego – czy można szybko się ich nauczyć?

Każdy z nas może mieć nieco inny cel nauki niemieckiego, jednak w większości przypadków zależy nam na osiągnięciu pewnego poziomu płynności w mowie i piśmie. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie: co tak naprawdę oznacza płynność? Dla jednych jest ona równoznaczna z mówieniem jak native speaker, dla innych to umiejętność prowadzenia prostych rozmów po niemiecku, a jeszcze inni chcą porozumiewać się z obcokrajowcami podczas wakacji lub podróży służbowej.

Niezależnie od tego, jaki dokładnie jest Twój cel, możesz wypróbować kilka metod, które pomogą Ci w opanowaniu podstaw języka niemieckiego. Pamiętaj jednak, że jeśli zależy Ci nie tylko na szybkiej, ale przede wszystkim na efektywnej nauce, musisz uzbroić się w cierpliwość – do celu Twojej językowej podróży nie dotrzesz w tydzień lub miesiąc. Ważne, byś natomiast wiedział, jak usprawnić naukę, a wtedy na efekty nie będziesz musiał długo czekać!

Naucz się 1 000 najpopularniejszych niemieckich słów

Jeżeli chcesz szybko nauczyć się podstaw niemieckiego, nie skupiaj się na zapamiętywaniu słów, które rzadko słyszysz i których nie używa się w codziennych rozmowach. Zamiast tego przygotuj listę 1 000 najważniejszych zwrotów – gdy uda Ci się przyswoić tę wiedzę, łatwiej będzie Ci łączyć je w krótkie, proste zdania.

Pracuj systematycznie każdego dnia

Kluczem do efektywnej nauki podstaw niemieckiego jest systematyczność i konsekwencja. Bez względu na to, czy skupiasz się na pisaniu, czytaniu czy też nauce słówek, z każdym dniem efekty Twojej pracy będą bardziej widoczne, a Ty będziesz coraz bliżej osiągnięcia zamierzonego celu. Dobrym pomysłem jest przygotowanie tygodniowego lub miesięcznego planu nauki podstaw niemieckiego, w którym możesz wykorzystać takie metody jak:

stworzenie listy 1 000 słówek w języku niemieckim;

– przygotowanie fiszek z tymi zwrotami lub krótkich zdań z ich użyciem;

– pobranie aplikacji do nauki niemieckiego i rozwiązywanie dostępnych w niej ćwiczeń;

– słuchanie niemieckojęzycznych piosenek lub oglądanie seriali w tym języku.

Pamiętaj, im więcej radości sprawia Ci nauka niemieckiego, tym łatwiej i szybciej opanujesz cały materiał.

Podstawy języka niemieckiego a konwersacje

Wymowa jest tym elementem, który wzbudza zazwyczaj największą niechęć w nauce języka obcego. Na szczęście i temu można w prosty sposób zaradzić. Wystarczy już na początkowym etapie nauki podstaw niemieckiego skupić się na konstruowaniu krótkich zdań i próbować przeprowadzać proste rozmowy z innymi. To bardzo dobry wstęp do tego, by zaprzyjaźnić się z nowym językiem i przełamać wewnętrzną barierę językową.

Jeżeli czujesz, że masz problem z samodzielnym opanowaniem podstaw niemieckiego, zachęcamy, byś zapoznał się z ofertą kursów językowych w naszej Szkole Języka Niemieckiego Structura. Korzystając ze wsparcia doświadczonych lektorów i metodyków, łatwiej będzie Ci przyswoić niezbędną wiedzę, a także osiągnąć cel, jaki początkowo sobie założyłeś.