Structura

Postępy w nauce niemieckiego – jak je mierzyć?

22 marca, 2021
Strona główna » Blog » Postępy w nauce niemieckiego – jak je mierzyć?
postępy w nauce niemieckiego

Każdy z nas lubi kontrolować swoje postępy – czy to w efektach stosowanej diety, czy też w nauce języka obcego. Dla wielu z nas wyznacznikiem poziomu znajomości języka niemieckiego jest liczba poznanych słówek, co, niestety, z czasem może okazać się złudne i nie da nam pełnego obrazu umiejętności językowych. Trzeba przyznać, że chociaż mierzenie postępów w nauce niemieckiego jest trudne, to warto je monitorować, by móc dzięki temu określić obecny poziom znajomości języka. Jak robić to prawidłowo?

Skąd wiadomo, że robimy postępy w nauce niemieckiego?

Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z niemieckim, to pierwsze postępy zauważymy już na początku nauki. Bez problemu jesteśmy w stanie policzyć, ile słów już poznaliśmy, a każde nowe wyrażenie staramy się powiązać z określonymi emocjami i rzeczami, którymi się otaczamy. Im dłużej się uczymy, postępy w nauce niemieckiego stają się coraz mniej zauważalne, co u wielu osób może spowodować utratę motywacji do kontynuacji nauki. By temu zapobiec, warto skupić się na sprawdzonych metodach, które pomogą nam w mierzeniu postępów i sprawdzeniu aktualnego poziomu znajomości języka.

Jak samodzielnie mierzyć postępy w nauce języka?

Pierwszym krokiem, który warto podjąć jeszcze przed rozpoczęciem nauki języka, jest zaplanowanie poszczególnych etapów nauki. Ustalenie czasu, jaki chcemy poświęcić na przyswajanie nowej wiedzy, pomoże nam nie tylko w lepszym monitorowaniu postępów, ale także zmotywuje do zachowania systematyczności.

Często spotykaną praktyką wśród osób, które chcą mierzyć swoje postępy w nauce języka, jest podsumowywanie osiągniętych efektów w określonych odstępach czasu, np. co miesiąc, co kwartał lub po przerobieniu danej partii materiału. Warto przygotować sobie gotowy szablon, w którym będziemy mogli zapisać postępy w zdobytych umiejętnościach językowych, a także w opanowanym słownictwie oraz gramatyce.

Pod koniec danego okresu starajmy się sprawdzać swoją wiedzę poprzez wykonywanie testów, który pozwolą nam określić, jaki jest poziom naszej wiedzy po przepracowaniu danej partii materiału. Co ważne, jeśli w poprzednim miesiącu lub kwartale pewne ćwiczenia sprawiły nam trudność, sprawdźmy, czy będziemy w stanie wykonać je teraz. W miarę możliwości używajmy języka w codziennych sytuacjach, np. udzielając się na forach niemieckojęzycznych, czytając artykuły lub oglądając filmy w języku niemieckim. Z perspektywy czasu zauważymy, że to, co początkowo było trudne i stresujące, z czasem przestaje być problematyczne.

Ocena postępów w nauce niemieckiego przez lektora

Jednym z najbardziej wiarygodnych sposobów na monitorowanie postępów w nauce niemieckiego jest informacja zwrotna przekazywana przez lektora. Jeśli zdecydujemy się na naukę w szkole językowej – bez względu na to, czy będą to zajęcia grupowe, czy też indywidualne – lektor dokonuje okresowej oceny naszych umiejętności i wskazuje te obszary, które wymagają udoskonalenia. Opinia doświadczonego nauczyciela często jest nie tylko wskazówką dla ucznia odnośnie kierunku nauki, ale także motywacją do dalszej pracy.

W naszej szkole językowej Structura przygotowaliśmy duży wybór kursów o różnym stopniu zaawansowania, zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Przed zapisem zachęcamy do wypełnienia bezpłatnego testu znajomości języka niemieckiego: https://structura.pl/test-online, który pozwoli określić obecny poziom wiedzy i wybrać właściwą grupę. Wynik testu można potraktować jako punkt wyjściowy w nauce i w odniesieniu do niego mierzyć postępy w nauce niemieckiego.