Structura

Niemiecki? Warto!

Rynek pracy wymaga znajomości języka niemieckiego

06/29/2020

Niemcy bez wątpienia są jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej. Sam język niemiecki jest drugim, obok angielskiego, najczęściej stosowanym w środowisku pracy w Polsce. Fakt, iż obecnie emigracja zarobkowa jest znacząco utrudniona, sprawia, że umiejętność sprawnej komunikacji po niemiecku jest niezwykle ważnym atutem na zmieniającym się rynku pracy.

Dlaczego język niemiecki jest tak ważny na rynku pracy?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – specjaliści posługujący się biegle niemieckim to wciąż mniejszość w naszym kraju. Oznacza to, że stanowiska, na których wymagana jest znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów, są zdecydowanie lepiej opłacane, niż w przypadku analogicznych ofert z językiem angielskim. Międzynarodowe korporacje czy firmy z kapitałem niemieckim są nieustannie otwarte na kompetentnych pracowników, którzy nie mają kłopotu w mówieniu i pisaniu po niemiecku. Język angielski, choć nadal ważny, nie jest już postrzegany jako wybitna kwalifikacja, która otwiera drzwi w każdej firmie.Co to oznacza? Kurs języka niemieckiego to doskonały sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych i zmianę pracy na zdecydowanie korzystniejsza finansowo. Szacuje się, że osoby znające niemiecki mogą liczyć na pensję nawet o 30% większą, niż osoby, które posługują się tylko angielskim. W jakich zawodach ta umiejętność jest najbardziej pożądana? Przede wszystkim w księgowości, IT, finansach czy obsłudze klienta. W tym wypadku ambitne osoby, które już znają angielski, zdecydowanie powinny zainwestować w kurs języka niemieckiego. Pomoże to im znacząco zwiększyć dochody.Kurs języka niemieckiego a praca sezonowa w krajach niemieckojęzycznych
W jakim zawodzie kurs języka niemieckiego może znacząco pomóc osobom chcącym pracować sezonowo? Przede wszystkim tym, które chcą pracować jako opiekunki osób starszych. To praca, w której kontakt z podopiecznym jest niezwykle ważny, a wymagania wobec opiekunek w tym zakresie rosną. Niemiecki w tym wypadku jest potrzebny nie tylko w kontakcie z seniorem, ale również z jego rodziną (np. podczas podpisywania umowy), czy służbami medycznymi. Umiejętność sprawnego posługiwania się językiem niemieckim warto nabyć wcześniej. Zdarza się bowiem, że rodzina odsyła opiekunkę, z którą nie jest w stanie w żaden sposób porozmawiać czy ustalić warunków współpracy. Większość agencji pośrednictwa pracy również wymaga określenia poziomu języka przed rozpoczęciem pracy – trudno w takiej sytuacji udawać, że się go potrafi.

Dla mężczyzn dobrym rozwiązaniem są prace na produkcji, w rolnictwie, w magazynach czy w transporcie. Tu kurs języka niemieckiego również pomoże nie tylko szybciej się porozumieć, ale również znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. Prace sezonowe to świetny sposób na podreperowanie budżetu i wypróbowanie się w nowym środowisku – warto to jednak robić z kompetencjami językowymi, które można nabyć poprzez kurs języka niemieckiego.

Wakacyjny kurs niemieckiego – szansą na nowe kompetencje
Pandemia pokrzyżowała plany wakacyjne, szczególnie te zagraniczne. Nie każdy z nas w czasie obostrzeń związanych z COVID-19 chce korzystać z uroków urlopu. Tak ważne dla nas bezpieczeństwo skłania ku decyzji, aby z wyjazdów zrezygnować. W takiej sytuacji warto zainwestować w siebie poprzez profesjonalny wakacyjny kurs niemieckiego. Dzięki niemu możemy podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, co umożliwia zmianę pracy na znacznie korzystniejszą. Czas pandemii oznacza wiele zmian w naszym życiu zawodowym. Wiele z nas postrzega to jako zagrożenie, a jest wręcz przeciwnie – należy w tym okresie dostrzec wielką szansę na lepszą przyszłość.

Wielkość czcionki
Kontrast