Structura

Rynek pracy wymaga znajomości języka niemieckiego

29 czerwca, 2020
Strona główna » Blog » Rynek pracy wymaga znajomości języka niemieckiego
Dlaczego język niemiecki jest tak ważny na rynku pracy?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – specjaliści posługujący się biegle niemieckim to wciąż mniejszość w naszym kraju. Oznacza to, że stanowiska, na których wymagana jest znajomość języka naszych zachodnich sąsiadów, są zdecydowanie lepiej opłacane, niż w przypadku analogicznych ofert z językiem angielskim. Międzynarodowe korporacje czy firmy z kapitałem niemieckim są nieustannie otwarte na kompetentnych pracowników, którzy nie mają kłopotu w mówieniu i pisaniu po niemiecku. Język angielski, choć nadal ważny, nie jest już postrzegany jako wybitna kwalifikacja, która otwiera drzwi w każdej firmie.Co to oznacza? Kurs języka niemieckiego to doskonały sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych i zmianę pracy na zdecydowanie korzystniejsza finansowo. Szacuje się, że osoby znające niemiecki mogą liczyć na pensję nawet o 30% większą, niż osoby, które posługują się tylko angielskim. W jakich zawodach ta umiejętność jest najbardziej pożądana? Przede wszystkim w księgowości, IT, finansach czy obsłudze klienta. W tym wypadku ambitne osoby, które już znają angielski, zdecydowanie powinny zainwestować w kurs języka niemieckiego. Pomoże to im znacząco zwiększyć dochody.Kurs języka niemieckiego a praca sezonowa w krajach niemieckojęzycznych
W jakim zawodzie kurs języka niemieckiego może znacząco pomóc osobom chcącym pracować sezonowo? Przede wszystkim tym, które chcą pracować jako opiekunki osób starszych. To praca, w której kontakt z podopiecznym jest niezwykle ważny, a wymagania wobec opiekunek w tym zakresie rosną. Niemiecki w tym wypadku jest potrzebny nie tylko w kontakcie z seniorem, ale również z jego rodziną (np. podczas podpisywania umowy), czy służbami medycznymi. Umiejętność sprawnego posługiwania się językiem niemieckim warto nabyć wcześniej. Zdarza się bowiem, że rodzina odsyła opiekunkę, z którą nie jest w stanie w żaden sposób porozmawiać czy ustalić warunków współpracy. Większość agencji pośrednictwa pracy również wymaga określenia poziomu języka przed rozpoczęciem pracy – trudno w takiej sytuacji udawać, że się go potrafi.

Dla mężczyzn dobrym rozwiązaniem są prace na produkcji, w rolnictwie, w magazynach czy w transporcie. Tu kurs języka niemieckiego również pomoże nie tylko szybciej się porozumieć, ale również znaleźć satysfakcjonujące zajęcie. Prace sezonowe to świetny sposób na podreperowanie budżetu i wypróbowanie się w nowym środowisku – warto to jednak robić z kompetencjami językowymi, które można nabyć poprzez kurs języka niemieckiego.

Wakacyjny kurs niemieckiego – szansą na nowe kompetencje
Pandemia pokrzyżowała plany wakacyjne, szczególnie te zagraniczne. Nie każdy z nas w czasie obostrzeń związanych z COVID-19 chce korzystać z uroków urlopu. Tak ważne dla nas bezpieczeństwo skłania ku decyzji, aby z wyjazdów zrezygnować. W takiej sytuacji warto zainwestować w siebie poprzez profesjonalny wakacyjny kurs niemieckiego. Dzięki niemu możemy podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, co umożliwia zmianę pracy na znacznie korzystniejszą. Czas pandemii oznacza wiele zmian w naszym życiu zawodowym. Wiele z nas postrzega to jako zagrożenie, a jest wręcz przeciwnie – należy w tym okresie dostrzec wielką szansę na lepszą przyszłość.