Structura

Słówka z niemieckiego – jak się ich skutecznie uczyć?

19 maja, 2022
Strona główna » Blog » Słówka z niemieckiego – jak się ich skutecznie uczyć?

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z nauką niemieckiego, marzy o tym, by móc przeprowadzić swobodną rozmowę w tym języku, zaśpiewać niemiecką piosenkę czy też przeczytać książkę po niemiecku. Chociaż nie ma jednej właściwej drogi, która pozwoli Ci osiągnąć zamierzony cel, to istnieje kilka metod, dzięki którym nauczysz się słówek z niemieckiego. A to już pierwszy krok do sukcesu! Zobacz, jak skutecznie uczyć się słówek niemieckich i dowiedz się, dlaczego jest to kluczowy etap, by zdobyć biegłość językową.

Dlaczego nauka słówek w języku niemieckim jest ważna?

Ostatnio próbowaliśmy wytłumaczyć Ci, jaką rolę odgrywa nauka gramatyki niemieckiej w rozumieniu tego języka. Bez znajomości końcówek przymiotników oraz rodzajników ciężko będzie Ci prowadzić proste konwersacje. Mimo to musisz wiedzieć, że na najbardziej podstawowym poziomie nauki niemieckiego najważniejsze jest przyswojenie niemieckiego słownictwa.

Dlaczego? Powód jest prosty – nawet jeśli świetnie znasz zasady łączenia poszczególnych słów, to nic nie będziesz mógł zrobić z tą wiedzą, gdy nie będziesz wiedział, z jakich zwrotów możesz korzystać. Znajomość słówek po niemiecku pozwoli Ci nie tylko zacząć mówić w tym języku, ale także ułatwi czytanie pierwszych tekstów niemieckojęzycznych oraz rozumienie tego, o czym mówią inni.

Ile niemieckich słówek powinieneś znać?

Czy musisz znać cały słownik na pamięć, by zdobyć płynność w mowie oraz piśmie? Niekoniecznie! Na początek wystarczy, że spróbujesz opanować 100 najpopularniejszych słówek w języku niemieckim, co stanowi około 50% całego słownictwa w tym języku.

Na tej liście znajdziesz jednak sporo przyimków, spójników i zaimków, dlatego warto rozszerzyć nieco ten zakres. Jak wskazują statystki, nauka 1 000 słówek w języku niemieckim pozwoli Ci zrozumieć ten język w aż 80%. Czas dowiedzieć się, jak tego dokonać!

Skuteczne metody nauki słówek w j. niemieckim

Na początek przygotuj sobie kilka narzędzi, które pomogą Ci w zanotowaniu nowych słówek po niemiecku, a także ułatwią ich codzienną naukę. Warto, byś miał w zanadrzu mały notatnik, w którym zapiszesz podstawowe słówka niemieckie, a także słownik, dzięki któremu w każdej chwili będziesz mógł sprawdzić, co dany zwrot oznacza. Dobrym narzędziem do nauki słówek z niemieckiego są również fiszki papierowe, na których możesz zapisać zwroty, których chcesz się nauczyć.

Na koniec opracowaliśmy dla Ciebie listę kilku metod, które pozwolą Ci szybko i skutecznie opanować naukę słówek z niemieckiego. Oto one:

ucz się mniej, ale regularnie – podstawowym błędem podczas nauki słówek niemieckich jest chęć przyswojenia nowej wiedzy w zbyt krótkim czasie. Wiadomo jednak, że ćwicząc 12 godzin z rzędu, nie będziesz w stanie zbudować masy mięśniowej, a tylko nabawisz się kontuzji. Z nauką słówek po niemiecku wygląda to podobnie – jeżeli nie będziesz uczyć się regularnie i w krótszych odstępach czasowych, prawdopodobnie zapomnisz o wszystkim w ciągu najbliższych kilku tygodni;

baw się językiem w codziennych sytuacjach – cały sekret nauki nowego języka polega na tym, by się z nim zaprzyjaźnić. Spróbuj zatem oglądać filmy po niemiecku, czytać posty na niemieckojęzycznych blogach, słuchać piosenek w tym języku. Chociaż początkowo niewiele z tego zrozumiesz, to będziesz miał okazję osłuchać się z nowym słownictwem;

usuń wszystkie rozpraszacze – znasz to uczucie, kiedy chcesz zabrać się za naukę słówek w języku niemieckim, a tu nagle dzwoni Twój telefon lub ktoś za ścianą prowadzi głośne rozmowy? Na czas nauki wyłącz telefon i powiedz innym, że potrzebujesz ciszy. Nawet jeśli na początku ciężko będzie Ci się do tego przyzwyczaić, to z czasem z pewnością docenisz efekty swojej ciężkiej pracy!