Structura

Ile zajmuje nauka języka niemieckiego?

1 października, 2020
Strona główna » Blog » Ile zajmuje nauka języka niemieckiego?

Ile godzin trzeba się uczyć, żeby osiągnąć poziom A2, B1 czy B2 w języku niemieckim? Takie pytanie często zadają sobie lub nauczycielom kursanci, którzy przystępują do nauki. Każdy z nas chciałby wiedzieć, kiedy jego praca przyniesie efekty i będzie mógł swobodnie komunikować się w języku obcym. Ile zajmuje nauka języka niemieckiego?

Czas potrzebny na opanowanie języka

Oczywiście nie istnieje uniwersalny limit godzinowy, po którego osiągnięciu każdy uczeń przejdzie na wyższy poziom językowy. Realne umiejętności, które w danym czasie zdoła nabyć kursant zależą od wielu czynników. Przyjęto jednak pewne ramy czasowe, oszacowane na podstawie uśrednionych postępów w nauce. Zestawienie zostało przygotowane z uwzględnieniem jednostki lekcyjnej, trwającej 45 minut – w podanej skali 90 minut to więc 2 jednostki lekcyjne. Specjaliści ze szkoły języka niemieckiego Structura szacują, że aby osiągnąć wyznaczony poziom biegłości językowej, należy poświęcić:

 

  • Poziom A1: 80 jednostek lekcyjnych (każda po 45 minut)
  • Poziom A2: 200 jednostek
  • Poziom B1: 350 jednostek
  • Poziom B2: 600 jednostek
  • Poziom C1: 800 jednostek
  • Poziom C2: co najmniej 800 jednostek

 

Szczególnie patrząc na ilość czasu, którą trzeba poświęcić, aby nauczyć się posługiwać językiem niemieckim na najwyższych poziomach zaawansowania, można się trochę zaniepokoić. Trzeba jednak pamiętać, że są to szacunkowe obliczenia, więc w naszym przypadku opanowanie języka może potrwać krócej, lub też dłużej. Nie mniej istotny niż sam czas jest też sposób nauki, nasze predyspozycje czy motywacja.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Aby skrócić czas potrzebny do opanowania języka niemieckiego na zadowalającym nas poziomie, najważniejsza jest systematyczność. Oczywiście nie chodzi nam o kilkugodzinne “maratony” przed książką do języka niemieckiego – to może nużyć, a w konsekwencji sprawić, że porzucimy naukę. A to właśnie odpowiednia motywacja mobilizuje nas do dalszej pracy.

 

Lepszym rozwiązaniem jest regularne poświęcanie w ciągu tygodnia kilku godzin na naukę w szkole językowej, Dzięki pomocy nauczycieli, kursanci mogą szybciej osiągać założone cele – szczególnie ma to związek z metodyką nauczania opartej na konwersacji. Nie oznacza to jednak, że nauka w domu jest niepotrzebna – wręcz przeciwnie, powtarzanie materiału jest ważne. Uczestnicząc w dedykowanych kursach można jednak wejść na wyższy poziom znajomości języka niemieckiego bez konieczności poświęcania kilkunastu godzin tygodniowo na naukę z książek.

Ciesz się językiem

Skuteczna nauka języka niemieckiego musi być ciekawa i angażująca, a nie monotonna. Aby szybciej osiągnąć oczekiwane cele, warto otoczyć się językiem. Pobranie na telefon aplikacji do nauki, słuchanie niemieckojęzycznych podcastów, mówienie do siebie podczas codziennych czynności i opisywanie w języku niemieckim, co właśnie robimy – to tylko niektóre z metod, które pozwolą zaprzyjaźnić się z językiem. Po obszerną wiedzę na temat zagadnienia, jak nauczyć się języka obcego, odsyłamy do jednego z naszych poprzednich artykułów.

Wybierz specjalistów

Nie da się ukryć, że pomoc nauczycieli jest w całym procesie nauki języka bardzo ważna. Oczywiście, można samemu nauczyć się nim posługiwać, ale jest to bardziej czasochłonne. Wykwalifikowani korepetytorzy potrafią dopasować plan pracy do celów i możliwości ucznia, aby ten jak najszybciej osiągnął spodziewane wyniki. Najważniejsza jest metodyka pracy nauczycieli – czy wykorzystują nowe technologie oraz czy jako priorytet traktują konwersacje i nabycie realnych umiejętności komunikacyjnych przez kursanta, nie wykorzystując do nauki tylko testów lub materiałów drukowanych. Przed wyborem konkretnej szkoły językowej warto zapoznać się z jej ofertą, filozofią oraz opiniami innych uczniów, które można znaleźć w sieci.

Praca własna – nieodłączny element nauki

Powiedzieliśmy, że nauka powinna być przyjemna – i to prawda, ale nie znaczy to, że będzie łatwo. Praca własna jest kluczowa, bo nawet mając najlepszych nauczycieli, przekazaną przez nich wiedzę trzeba usystematyzować. Pomoc wykwalifikowanych specjalistów oraz własne zaangażowanie i motywacja do nauki mogą jednak znacznie przyspieszyć czas w teorii potrzebny na opanowanie języka. A jak wiadomo, czas to pieniądz, dlatego nie warto go marnować!