Structura

Jak nauczyć się niemieckiego od podstaw?

3 grudnia, 2020
Strona główna » Blog » Jak nauczyć się niemieckiego od podstaw?

Nauka niemieckiego od podstaw może przypominać układanie puzzli –  masz przed sobą setki z nich (tak jak słówek) i nawet nie wiesz, od czego zacząć. Do rozpoczęcia nauki nowego języka często demotywuje ludzi perspektywa ogromu pracy, jaki trzeba będzie wykonać, aby podjęte wysiłki zaczęły przynosić spodziewane efekty. Jak nauczyć się niemieckiego od podstaw, aby nie zrezygnować po kilku tygodniach czy miesiącach? W tym wpisie podzielimy się z Wami kilkoma dobrymi radami, które pozwolą cieszyć się językiem nawet w początkowych etapach przyswajania wiedzy.

 

Niemiecki od podstaw – przywitaj się z językiem!

Gdy poznajemy nową osobę, najczęściej staramy się dowiedzieć o niej podstawowych informacji – jak się nazywa, gdzie mieszka czy gdzie pracuje. Pamiętasz swoje pierwsze lekcje danego języka w szkole? Początkowe tematy również dotyczyły elementarnych zwrotów, takich jak przedstawianie się oraz proszenie innych o podanie ich imienia i nazwiska. Ucząc się niemieckiego od podstaw, powinieneś poznać język podobnie jak drugą osobę. Nie staraj się od razu budować złożonych zdań czy poruszać tematy specjalistyczne, a zamiast tego opanuj kluczowe zwroty i staraj się nimi operować. Dopiero z czasem przejdziesz do bardziej zaawansowanych konstrukcji – i bądź tego świadomy. Brak cierpliwości to jeden z najczęstszych powodów porzucania nauki.

 

Jakie słowa/wyrażenia powinieneś więc poznać najpierw? Poza wyżej wymienionymi zwrotami pomocne w pierwszych konwersacjach okażą się określenia czasu, podstawowe zaimki pytające, liczby od 1 do 10, a także uniwersalne słowa, którymi można zastąpić niepoznane jeszcze wyrażenia (np. to, to jest, tutaj, tam, coś itp.).

Ucz się aktywnie – nauka niemieckiego od podstaw nie musi być nudna!

Schematyczne zadania pisemne, godziny spędzone nad książkami, „wkuwanie” nowych słówek – jeśli język niemiecki od podstaw kojarzy Ci się z podobnym systemem nauczania, musisz zmienić swoje nastawienie. Język to przede wszystkim komunikacja, czyli mówienie i słuchanie. Oczywiście czytanie i pisanie jest również bardzo ważne, ale to właśnie mowa i wymiana zdań z drugim człowiekiem najbardziej angażują mózg do nauki. Nie bój się mówić w niemieckim, nawet jeśli dopiero poznałeś podstawy i brakuje Ci wiedzy.

 

Będziesz popełniał błędy, będzie często brakować Ci słówek, ale nie zrażaj się – każdy rozpoczynający naukę języka niemieckiego od podstaw je popełniał. Wiele osób boryka się z blokadą przed prowadzeniem konwersacji w obcym języku, ponieważ nie czują się pewnie. Tłumaczą sobie, że gdy poznają dostateczną liczbę słówek, gdy lepiej opanują gramatykę, gdy poprawią wymowę, wtedy przejdą do rozmów. Praktyka jednak pokazuje coś innego – im szybciej dana osoba zaczyna mówić w danym języku, tym lepsze są efekty nauki.

Baw się językiem niemieckim!

Nie oznacza to jednak, że należy tylko skupić się na konwersacjach! Zacznij bawić się językiem, słuchając niemieckojęzycznych stacji telewizyjnych, piosenek czy czytając newsy w internecie. Możesz także pobrać aplikacje mobilne do nauki języka, które pomogą Ci w poznawaniu podstawowych słówek. Nie przejmuj się tym, że niewiele rozumiesz, po prostu staraj się poznawać nowe zwroty, a nawet tylko słuchać wymowy wyrazów. Zapamiętane słówka możesz zapisywać na kartce i sprawdzać ich znaczenie. Dobrym pomysłem przy nauce niemieckiego od podstaw jest także wykorzystanie fiszek – tak jak dziadek przygotowujący się do pierwszego spotkania ze swoim wnuczkiem w reklamie Allegro!

A jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja nauka przyniesie rezultaty, skorzystaj z pomocy nauczycieli ze szkoły językowej. Współpraca z doświadczonymi korepetytorami pozwoli Ci regularnie podnosić kompetencje językowe. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o 5 cechach dobrej szkoły językowej.