Structura

Nauka niemieckiego w domu – czy jest możliwa?

19 listopada, 2020
Strona główna » Blog » Nauka niemieckiego w domu – czy jest możliwa?

Czy nauka niemieckiego w domu jest skuteczna? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wiele osób zastanawia się nad tym rozwiązaniem ze względu na chęć oszczędności pieniędzy lub przeświadczenie, że pomoc innych osób nie jest im do nauki niezbędna. Czy jednak takie myślenie faktycznie jest uzasadnione? Sprawdź, jakie są potencjalne wady i zalety samodzielnej nauki języka niemieckiego w domu.

Nauka niemieckiego w domu vs w szkole językowej

Może się wydawać, że nauka niemieckiego w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim wspomniana już wcześniej oszczędność pieniędzy zachęca ludzi do podjęcia samodzielnych lekcji. Kursy w szkołach językowych są płatne, ale w zamian otrzymujemy konkretne wsparcie w nauce – nauczycieli, materiały ćwiczeniowe czy możliwość konwersacji z innymi kursantami. Dzięki profesjonalnemu wsparciu, efekty naszej pracy z wykwalifikowanymi lingwistami będziemy mogli zauważyć szybciej, niż gdybyśmy uczyli się niemieckiego sami w domu. A czas to pieniądz!

 

Co więc wzbudza obawy wśród niektórych osób, które nie chcą skorzystać z usług szkoły językowej? Najczęściej lęk przed niskim poziomem danej szkoły, niekompetentnymi nauczycielami i zainwestowaniem pieniędzy w szkolenia, które finalnie nie przełożą się na wzrost umiejętności językowych z niemieckiego. Warto przed wybraniem szkoły językowej dokładnie przeanalizować ofertę jednostek, które znajdują się w naszym mieście i wybrać najlepszą z nich. O 5 cechach dobrej szkoły językowej pisaliśmy w poprzednim artykule, do którego przeczytania również zachęcamy.

Czy można nauczyć się języka niemieckiego samemu?

Z pewnością jest to możliwe, wszystko zależy od poziomu motywacji i chęci do nauki. Nie jest to jednak optymalna ścieżka do wyższych poziomów zaawansowania w języku niemieckim. O ile opanowanie podstawowych słówek czy konstrukcji gramatycznych jest osiągalne, o tyle opanowanie języka w stopniu umożliwiającym płynną komunikację w mowie i piśmie będzie bardzo trudne. W zdecydowanej większości osoby, które mogą pochwalić się taką umiejętnością albo uczyły się w szkole i na kursach, albo przez dłuższy czas przebywały w środowisku, w którym używa się danego języka do komunikacji (np. praca za granicą).

 

Jakie mogą być plusy nauki języka niemieckiego w domu? Wygoda – uczymy się, gdy tego chcemy, bez narzuconych terminów i tematów. To jednak sprawia, że możemy odkładać naukę w czasie, np. na wieczór, na kolejny dzień, na weekend… i w konsekwencji tylko sporadycznie poświęcimy czas na szlifowanie języka niemieckiego. Innym atutem mógłby być brak konieczności dojeżdżania na zajęcia dodatkowe, co szczególnie doceniają osoby dorosłe, które mają niewiele czasu wolnego.

Nauka niemieckiego online – idealne rozwiązanie

W przypadku dojazdów problem rozwiązuje jednak nauka niemieckiego online, która umożliwia uczestnictwo w zajęciach w szkole językowej bez wychodzenia z domu. Pandemia koronawirusa spowodowała, że placówki edukacyjne przeszły na nauczanie zdalne, które już funkcjonuje od kilku lat, ale dopiero w ostatnich miesiącach stało się tak popularne. Jeśli zależy Ci na skutecznej nauce niemieckiego w domu, zdecydowanie zajęcia online są najlepszym rozwiązaniem. W szkole języka niemieckiego Structura zajęcia online nie różnią się jakościowo od tych w formule stacjonarnej – możesz liczyć na profesjonalne wsparcie naszej kadry nauczycielskiej. Pamiętaj, że nauka języka niemieckiego to inwestycja w siebie, dlatego jeśli chcesz szybko i skutecznie poprawić swoje umiejętności, skorzystaj z pomocy doświadczonych korepetytorów.